Son Haberler

Retaİl

Perakende Sözlüğü

Dolunay İndİrİmlerİ

20.11.2014

Bim Ve Kasiyerlik
İnternet ortamın da perakendecilerin en çok merak ettiği konulardan birisidir "bim de çalışan kasiyerlerin" gün için de çalışma koşulları.Bu yazımız da konuyu biraz daha "ince eleyip sık dokuyacağı" başlayalım isterseniz.
İlk önce size Bim hakkın da biraz bilgi vermek istiyorum.Bim bizim yıllardır alışık olduğumuz marketçilik geleneğinden hayli farklı bir yapıya sahip olması ile,kurulduğu ilk günden itibaren dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.Mağazaların da gösterişten uzak tasarımlar kullandıkları için bir yıl için de 4002'ü aşkın mağaza açabilme başarısını yakalayarak,sektörün en tehlikeli ve en çok büyüme gösteren şirketi olmuştur.

Peki bu başarı ve büyümenin ardın da olan şey neydi?Tabi ki düşük fiyat,minimum işletme gideri ve müşteri memnuniyetiSanırım bizim konumuz ile alakalı olan etken ise "minimum işletme gideri".Bim konu her ne olursa olsun,giderlerini rakiplerinin altın da tutan bir firmadır.Gider pusulasının düşük olmasındaki  en büyük etken ise,az personel çalıştırma politikasıdır.Bim de manav,kasap,şarküteri,temizlik elamanı,kasa şefi ve orta reyon şefi konumun da kimse çalışmamaktadır.Temel yapı da Mağaza Sorumlusu,Sorumlu Yardımcısı ve Elamanlar şeklin de bir kadro ile hizmet vermektedir mağazalarında.

Bir çok internet sitesin de Bim'in kasiyerlerinin sürekli ayakta çalıştığından ötürü olumsuz şikayetler de bulunulmuş.Kısmen bu doğru olabilir lakin,Bim'in hiç bir mağazasındaki kasa arkasın da sandalye görmeniz mümkün değildir.Lakin konuya başka bir pencereden bakacak olursak,Bim de zaten kasiyer yok ki!O hal de neden kasiyerlerin oturması için bir sandalye olsun ki?

Yazımızın hemen başın da belirtmiştik anımsadığınızı varsayıyorum "Düşük İşletme Gideri" Firma bir mağaza da çalışabilecek en asgari eleman sayısı ile hizmet vermeyi kendine prensip edinmiş.Dolayısıyla Personel giderini kısarak fiyatlarındaki cazibeyi koruyan bir işletmedir Bim.Yani Bim de bir personelin bir işi yoktur,bir çok işi vardır.Kasaya bakan kişi o gün için kasiyer,sonraki gün için orta reyon ürünlerini açan bir personel olabilir.Hatta kasa da müşteri yokken,ürün açması düzenlemesi ve temizlik yapması istenebilir.Bim'in çalışma yapısına göre bu gayet doğal olan şeyler.

Şayet Bim de kasiyer olmak gibi bir düşünceniz var ise,esnek ve yoğun çalışma şartlarına kendinizi hazırlamanızı tavsiye ederim.Zira unutmayın diğer firmalar da olduğu gibi,oturacak bir sandalyenizin olmadığı bir Perakendeci'dir BİM.

Bim Çalışma Şartları için Tıklayın

3 yorum :

 1. Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Şunu merak ettim ben, bir bayan iş başvusuru yaptığı zaman kasiyer olarak mı yoksa reyon elemanı olarak mı işe alınıyor???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bim in çalışma sistemi reyonlu değil ve çalışan kişiler mağazanın neredeyse her yerinde çalışıyorlar ve her işi yapıyorlar. Bu size yeterince açıklayıcı gelmiştir umarım.

   Sil
 2. Devrecilik esastır.Son işe başlayan personeller daima kasaya çakılır ve günlük cironun %90-95 kadarını yaparlar.MS,msy hatta GT bile kasaya pek geçmezler genelde depoda çay kahve içme ile meşguldürler.bu cirolu mağazalarda büyük sorun oluşturur.

  YanıtlaSil

 
Her Hakkı Saklıdır © 2016 Perakende Kulis