Güncel

Avm - Etkİnlİk

Perakende Sözlüğü

Kİm Kİmdİr

2.06.2015

Gratis Çalışma Şartları


Şu ana kadar gıda ve teknoloji perakendecilerinin çalışma şartlarını konu edindik hep.Lakin bir kaç mail ile bayan okuyucularımız,kozmetik marketlerin çalışma şartlarını merak ettiğini bize bildirdi.Vakit kaybetmeden bir Gratis çalışanından bu konu hakkın da bilgi aldık.Vakit kaybetmeden çalışma şartlarına geçelim.

Gratis kişisel bakım marketlerin de günlük çalışma saat 8 saat olarak belirlenmiştir.Çay ve yemek molalarınız bu saate dahildir.Hafta da bir gün izin ve bir yılınızı doldurmanız durumun da yıllık izin kullanma hakkına sahip olursunuz.Genel de bayanlardan oluşan bir çalışan ekibi bulunmasına karşın,depo elemanları erkeklerden oluşur.

Firma resmi tatil günleri haricin de mesai ödemesi yapmamaktadır.Zira çok nadiren de olsa herhangi bir fazla çalışmadan ötürü bir ücret almanız söz konusu olamaz.Buna karşın Gratis'te çalışmak,çok yorucu değildir.İki vardiya halinde çalışmaktadır personeller.Bir grup sabah mağazayı açar,diğer grup ise mağaza kapanışını yapar.Hafta da bir kez vardiyalar değişir.

Ücret konusuna gelecek olursak.Gratis Maaşları şu şekildedir;

Reyon elamanları asgari ücretten yaklaşık %30 daha fazla bir ücret almaktadır.Buna ek olarak her ay 300-350 TL aralığın da yemek parası ödenmektedir.Bu ödeme ticket-sedcard gibi kartlara ödendiği için gıda alışverişlerinde de kullanılabilir.Bu ücretler çalışanın yılına ve pozisyonuna göre farklılık gösterebilir. Mağaza yöneticisi asgari ücretin yaklaşık 2.000-2.250 TL ücret almasına karşın,yardımcısının aldığı ücret 1.500-1.750 TL aralığındadır.Personeller gibi yöneticiler de yemek ücreti almaktadır.

 NOT:Ayrıca firma da,satış üzerinden maaşa ek prim sistemi uygulanmaktadır.

13 yorum :

 1. Valla hicde söylediginiz gibi degil 12 saat full veriyorsunuz ve vardiya degismiyor cok ama cok yorucu kasafda bile sandalye yok personel tüm gün ayakta ve bu yorgunlukla müsteriye verim nasil olcak?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size hak veriyorum ben yeni girdim ve cikicam isten

   Sil
 2. part time maaşlar ne kadar

  YanıtlaSil
 3. Gratiste form doldurdum iki gun oldu donus yapmadilar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen dönüş yapmaları,10 günü bulabiliyor.

   Sil
 4. reyon elemanları asgari ücretten %30 fazla falan almıyor asgari ücret alıyor ,mağaza müdürü ve yardımcısının maaşları doğru.ben magaza müdürlüğü yaptım.Fazla mesailer ödenmiyor sonraki günlerde eksik çalışın ona göre ayarlayın deniyor ama hiçbir zaman böyle bir şey yapma şansınız yok zaten sürekli eksik elemanla çalışıyorsunuz bilerek kadroyu tamamlamıyorlar nasılsa eksik elemanda olsa işler bir şekilde yürüyor mantığı var.

  YanıtlaSil
 5. Gratis maaş alma tarihlerini bilen var mı?

  YanıtlaSil
 6. Merhaba gratiste çalışmaya başlayacağım ama evime çok uzak ilerleyen zamanlarda mağaza değiştirme şansım var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,evet mağaza değişikliği talep edebilirsiniz,ve talep ettiğiniz bölge de personel eksikliği var ise,çoğunlukla rotasyonunuz sağlanıyor.

   Sil
 7. mrh daha önce kendi iş yerimiz vardı kozmetik üzerine... tecburem var cilt bakımı analianalizi satış kasiyerkilk öndüzen yaptım şuan işe ihtiyacım var ilginize 05392953696

  YanıtlaSil
 8. merhaba. İş başvurusu yapacağım ama ben sigorta istemiyorum. Sigorta yapma gibi bir zorunluluk var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,sigortasız çalışmanız mümkün değil.

   Sil
 9. böylesine hızlı büyüyen bir şirkette bence herkes yer almak ister,ortam güzel,ücret dolgun,özel sağlık sigortası,prim,ek prim,çoğu şirketten sağlam bir altyapısı var,hem fedakarlık yoksa zaferde yok

  YanıtlaSil

 
Her Hakkı Saklıdır © 2017 Perakende Kulis