3.01.2020

A101 2020 Personel Çalışma Şartları/MaaşlarıA101 ülkemizin önde gelen indirim marketlerinden birisi ve en çok şube sayısına sahip olan yegane perakendeci.Neredeyse aylık 100 yeni şube açarak zincirine yeni halkalar ekleyen A101,aynı zamanda bulunduğu bölgedeki istihdama olumlu manada katkı sağlamaktadır.2020 yılı itibari ile A101'in 9 bin şube sayısını geçtiğini ve toplamda 50 bini aşan personel istihdamı ile perakende sektöründe liderler içinde yer aldığını belirtelim.Her yıl olduğu gibi bu yılda siz değerli okurlarımız için A101'in 2020 çalışma şartlarını ve maaşlarını inceleyeceğiz.Sözü uzatmadan sizlerin merak ettiği konulara değinmeye başlayalım.

A101 2020 ÇALIŞMA ŞARTLARI

A101'in 2020 yılı için çalışma şartlarını ele almak gerekirse geçmiş dönemlere nazaran,herhangi bir değişim söz konusu değil.Zira yasalarda ne varsa A101'in,aynı şekilde personel istihdam etmektedir.Kısaca özetlemek gerekirse günlük çalışma saati 8,5 saat olarak tanımlanmıştır.Bu 8,5 saatin 1 saati sizin çay ve yemek molanızdır.Zaman zaman fazla çalışmanız söz konusu olsada bu çalışmaların karşılığını denkleştirme,yani erken çıkış veya geç giriş saati olarak alırsınız.Bu arada haftada 1 günde haftalık izin hakkınızın olduğunu ekleyelim.

Ayrıca yıllık izin hakkınızı unutmayalım.Şayet sabreder bir yılınızı doldurursanız A101'de 14 gün yıllık izin ve iki haftada haftalık izin yani 14+2 gün şeklinde yıllık izin hakkınızın olacağını belirtelim.Hemen belirtelim ki şirkette yılınız arttığı durumda yıllık izninizde artar.5. ve 10. yılınızı doldurmanız durumunda yıllık izin sayınız yükselecektir.

A101 2020 PERSONEL/YÖNETİCİ MAŞLARI

Ve gelelim sizlerin en çok merak ettiği konuya A101'in personel ve yöneticine verdiği maaşa.Aslında indirim marketleri yerel marketler ile kıyaslandığında bir kademe daha iyi olarak gözükmektedir.Zira bir çok yerel markette Yol ve Prim ödemesi yokken indirim marketlerinde bu ödemeler vardır.

A101 her koşulda personeline Asgari ücretin üzerinde ödeme yapmaktadır.Örneğin geçtiğimiz 2019 yılında Asgari ücret 2 bin TL iken,A101 personelleri her şey dahil yaklaşık 2600 TL maaş almaktaydı.A101'de çalışan bir personel YOL,YEMEK ve zaman zaman değişen lakin her ay alınabilen PRİM ödemeleri almaktadır.

A101 2020 Personel Maaşları

Depo Personeli - 2.550 - 2.750
Mağaza Personeli - 2.50 - 2.600
Mağaza Müdürü Yardımcısı3.000 3.400
Mağaza Müdürü - 3.500 - 4.100

Kısaca özetlemek gerekirse A101'de çalışan bir işçi YOL PARASI - YEMEK PARASI - SGK - PRİM haklarından yararlanmaktadır.Ve belirtelim maaş ödeme günlerinde kesinlikle aksaklık yaşanmamaktadır.

A101 İŞ BAŞVURUSU YAPMAK

A101'e iş başvurusu yapmak çok kolay.Bunun nasıl yapıldığını aşağıda verdiğimiz bağlantıda yer alan,makaleyi okuyarak gerçekleştirebilirsiniz.Unutmadan söyleyelim başvurulara genelde 03-20 gün içinde genelde dönüş yapılıyor.30 Günü geçen başvurular için olumsuz demek yanlış olsa da,dönüş yapma ihtimalleri çok zordur.A101'de İŞKURLU OLARAK ÇALIŞMAK?

A101 günümüzde İşkur üzerinden en çok alım yapan perakendecilerden birisidir.Üzülerek söyleyelim ki İşkur üzerinden firmada işe başlamanız durumunda ilk 3 ay yukarda bahsi geçen Yol,Yemek ve Prim ödemelerinden faydalanamıyorsunuz.Ne zaman faydalanabilirim derseniz,3. ayınızı doldurduğunuz an A101'in kendi bünyesinde çalışmaya başlarsınız ve tüm bu haklardan faydalanırsınız.

İşkur ile başlayanların bilmesi gereken bir başka konuda maaş ödemelerinin 3 ay boyunca Ziraat veya Halk bankası üzerinden alınacağıdır.Her ayın 10-15'i arası kimliğiniz ile iki bankadan birisinden maaşını alabilirsiniz.Tabi bu durumun 3 ay ile sınırlı olduğunu da bilmenizde yarar var.

A101 KİMİN?

A101 Türkiye'de 81 ilde faaliyet göstermektedir. Toplamda 16 bölge müdürlüğü bulunmaktadır. A101 Yeni Mağazacılık A.Ş ortaklık yapısı itibarıyla %79,21 oran ile Aydın Ailesi'ne (Turgut Aydın Holding) aittir.

35 yorum :

 1. Merhaba işkur sitesinden başvuru yapmıştım davet mektubu gelmiş cevapsız kaldı yazıyor onlar mı arıyorlar mağazaya gidip sorsam olur mu ne yapayım. Teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mağazadan bu konu hakkında tam bilgi vermeyebilirler.Zira bu konulara genel merkez bakıyor.Genel merkezin adresini alıp bizzat giderek bilgi sahibi olabilirsiniz.Bol şans dileriz.

   Sil
 2. İyi günler bir sorum olacakda 2019 yılında asgari ücret 2000 TL idi personel maaşı 2600 cıvarındadı peki sigorta primleri kac bin TL üzerinden yatıyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. 2019 yılın da 2600 TL 2020 yılında ise 2950 TL olması gerekiyor.

   Sil
 3. Bunlar asgari ücretin bürüt rakamları asgari ücret üzerindenmi yatıyor muş bu primler

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba A101 part time maaşı ne kadar?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,bu hafta sonuna kadar net maaşları ekleyeceğiz.Az biraz daha sabretmeniz gerekiyor.

   Sil
 5. merhaba a101de daha önce 1 yıl calıştım daha sonra ayrıldım şuan tekrar başvutsam alınabilirmym. 4 -5 ay önce sorduğumda g.m şuan eski çalışanların alınmasına izin veemiyo ama arada bazen izin cıkabiliyo dendi şuan için bi bilginiz vRmı

  YanıtlayınSil
 6. merhaba perakende kulis bn daha önce a 101 de calışıp kendi isteğimle ayrılmıştım başvursam tekrar alınablrmym

  YanıtlayınSil
 7. Merhaba,daha önce çalışıp çıkanlar ancak Bölge Sorumlusu ve Satış direktörü onayı ile işe alınabilir.Aksi takdirde zor.

  YanıtlayınSil
 8. merhaba a101 sadece işkur üzerinden mi alım yapıyor.kendi bünyesinde ne zaman alım yapar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,şuan sadece İşkur üzerinden alım yapılıyor.

   Sil
 9. Zatene asgari ücret 2400 civarında bunlar bir fark yoktur o zaman asgari ücret veriyor o zaman yol yemek yoktur o zaman parasıda yoktur

  YanıtlayınSil
 10. merhaba perakende kulis a101 den daha önce kendim ayrıldım srnsz.bazıları alınıyor eski çalışan diyolar bazıları alınmaz dyo bu konuda yeni bi glime yokmu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorunsuz ayrılmanız durumunda,alınma şansınız var.

   Sil
 11. Ben daha önce bimde 3 sene hakmarda 1 sene çalıştım. Baş vuru yapmak istiyorum

  YanıtlayınSil
 12. Başvuru yapabilirsiniz bu konuda sorun yaşamazsınız.

  YanıtlayınSil
 13. Merhaba, ben lise son sınıfım.Lisede şu an öğrenci kaydım bulunuyor yani.Ama 13 gün sonra malum üniversite sınavından sonra İşkur'a kayıt yaptırıp A101'de çalışmak istiyorum.Henüz okulda kaydım bulunduğundan İşkur'a kayıt yaptırmada sorun yaşar mıyım?
  Eğer kaydım olursa 2 ay çalışıp çıktıktan sonra mı maaş alırım yoksa her ay düzenli olarak yatar mı?
  Ve 3 ay devamlılık süresi dolmadan (her hangi bir mazeret ile) dilekçe vererek ayrılırsam cezai işlem uygulanır mı?
  A 101'in bütün mağazalarında geçerli kurallarla açıklarsanız sevinirim:)
  (çünkü;bazı mağazalarında işkurlar 3 ay dolmadan maaş alamazken bazılarında düzenli maaş alabilmekteler.Ama aslında olması gereken ne onu merak ediyorum.)
  şimdiden teşekkürler:) umarım cevaplarsınız sorumu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,her ay düzenli maaş alırsınız.Maaş konusunda sorun yaşamazsınız.Kayıt konusunda da öyle.3 ay içinde istediğiniz an işi bırakabilirsiniz...

   Sil
 14. merhaba, bir bölge satınalma ve stok müdürü ne iş yapar ne maaş alır. bölgede hangi müdürlükler yer alır?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,bölge müdürünün görevi tamamen mağazalar ve çalışma sistemidir.Yani mağaza adına saha da olan her şey ona bağlıdır.Stok müdürünün görevi ise tamamen ürünlerin giriş ve çıkış süreci ve mağazalara sevk işlemleridir.Maaş konusu 4500-5500 TL arasında değişir.Bölge müdürü saha da görev yapar,stok müdürü ise depoda görevlidir.

   Sil
 15. merhaba perakende kulis bey a101 de görüşmeye cağırıldım olumlu geçti evraklarımı verdim sözleşmeyi imzaladım 1 ay oldu dönüş yapmadılar bide ben engelli kontenjanında girdim üniversite mezunuyum dönüş yaparlar mı acsba yoksa beklememeliyim mi olumsuz oldu acaba

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,evraklarınızı verdiyseniz başlamış olmanız gerekiyordu.Genel merkeze bizzat gidip durumu anlatın.Muhtemelen bir aksaklık olmuştur,yoksa çoktan başlamış olmanız lazımdı.

   Sil
 16. A101 çalışanların senelik izini. Ne kdar ve. Mağza sorumlusu veya bölge sorumlusu nun senelik izin vermeme gibi hakları var mı personel lere

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 14+2 gün şeklinde olur.Genelde izin konusunda sorun yaşamazsınız.Yılını dolduran kullanabilir.

   Sil
 17. Merhaba 32 yaşındayım 8 yıllık iş tecrübem var. A101 e başvursam alırlar mı beni işe

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizin yaşınız için bir yasak yok.Başvurunuzu yapın.

   Sil
 18. perakende kulis bey 2 ay önce evraklarımı teslim etmiştim sözleşmeyi imzalamıştım daha çağırmadılar neden acaba

  YanıtlayınSil
 19. beklemeliniyim daha

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,merkeze giderek durumu sorun.Zira çoktan başlamış olmanız gerekiyor.

   Sil
 20. Merhaba A101 e işkur ile girdim. Normalde 7.5 saat çalışmam gerekiyor ama dahabgazla çalışıyorum bazen tam gün bazen gitgel yapiyorum bu onların hakkı mi yoksa şikayette bulunsam düzelir mi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,fazla çalışmalarınızı size denkleştirme olarak geri veriyorlar mı?

   Sil
 21. Merhaba perakende kulis daha önce a101calsp ayrlmstm şimdi tekrar girmek için bs ile görüştüm kendisi beni almak istediğini bunun icin gm nin onayı için mail atacağını syledi aceba bs isterse gm onay verrmi

  YanıtlayınSil

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda