5.04.2015

Perakende de İnsan Kaynakları Yöneticisi OlmakPerakende deki tüm görevlerde olduğu gibi, İnsan Kaynakları Yöneticisi olmak da bir aksiyon filmde rol almaktan farksızdır. Çünkü işinizde her an bir aksiyon, bir heyecan, çözülmesi gereken sorunlar vardır.

Her sabah kendinizi klasik Amerikan filmindeki oyuncunun, olan bir olay karşısında yürüyerek etrafındakilere emirler yağdırması, kriz masası oluşturması ve konu hakkında bilgi almak isteyen gazetecilerle mücadelesi gibi benzer bir sahnede bulabilirsiniz.

Bu sektörde insan kaynağını yönetmek için öncelikle sektörü ve şirketi çok yakından tanımak gerekmektedir. Şirketlerin önceliklerine göre bir hareket planı yapmanız ama aynı zamanda yukarıda belirttiğim her gün oynayan aksiyon filminde başrol oyuncusu olarak oynamanız gerekmektedir. Bir yandan kanunlara uygun çalışmasını sağlamak, şirketin büyümesi için eleman bulunması ve yetiştirilmesi, yapılanması için yeni projeler üretmek ve hayata geçirmek. Öte yandan istisnai olanları dışında tutarak, Mağaza veya Bölge Müdürünün gönderdiği ben bu personelle çalışmak istemiyorum beklentisine yönetici, personel, şirket ve kanunlar çerçevesinde uygun çözüm bulmak. Aynı anda tüm İK süreçlerini kontrol altında tutmak ve açık veya açılacak mağazalara uygun adayları bir an önce bulup işe alım ve oryantasyon süreçlerini yapmak. Vb..

Sektörün özelliği gereği personel devir oranını yüksek olması, sektörün ve şirketlerin sürekli büyümesi, bunun yarattığı hızlı kariyer ve iş olarak bilgili ama yöneticilik anlamında tam pişmemiş yöneticiler, Çalışma şartlarının zorlukları ( Ayakta çalışma, bedensel çalışma, tatillerde, bayramlarda, akşam saatlerinde çalışma) Y kuşağı çalışanlar, X veya Y kuşağı Yöneticiler, Yetişmiş eleman olmaması, Kanunlar ve şirketlerin iş yapış şekilleri bu sorunların temel kaynaklarından bazılarıdır.

Burada herkes; sistemi kurmak ve uzman ekiple bunlar kolayca yapılabilir diyebilir. Ama hangimizin Oturmuş bir sistemi, yeterli kadrosu ve yetişmiş elemanı var? İK Çalışanları da bizden farksız onlarda aksiyon filminin yardımcı oyuncuları.


Peki ne yapmak lazım;
- Bilgiye hakim olmak ve yönetmek çok önemlidir. Bu yüzden tüm süreçlerinizi bilgisayara taşıyın.

- Her yaptığınız projeye mutlaka saha çalışanlarını da katın.

- Yöneticilerinizi İletişim,Yöneticilik ve kanunlar hakkında bilgilendirin.

- Şirket üst yönetiminin önceliklerini öğrenin, Sizin önceliklerinizi üst yönetiminizle paylaşın.

- Şirket havasını birden değiştirmeye kalkmayın. Cereyan yapar herkes hastalanır. Değişim çok yavaş olur.

- Her yapacağınız işte mutlak saha’nın iş planını öğrenin. Sahanın yoğun zamanlarında iş planlamayın.

- Eğitimi ihmal etmeyin. Yüksek personel devir oranı sizin eğitim hızınızı geçmesin.

- Kanunları yakından takip edin, çünkü artık sosyal medya sayesinde tüm çalışanlar sizinle aynı bilgiye sahip olabiliyorlar.

- Kendinize de mutlaka vakit ayırın kitap okuyun, doğayı gezin, kapalı yerlerden uzak kalın. Yoksa bu aksiyona kalbiniz dayanmaz…

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda