Güncel

17.06.2015

Fransa da Nutella SorunuFransa Çevre Bakanı Eegolene Royal’ın küresel ısınmaya yol açtığı gerekçesiyle Nutella yenmemesi tavsiyesinde bulunması İtalyanları kızdırdı.

Fransa ile İtalya arasında Nutella gerginliği yaşanıyor. İtalyanların dünyaca ünlü markasına, Fransa’dan eleştiri geldi. Fransa Çevre Bakanı Eegolene Royal, küresel ısınmaya yol açtığı gerekçesiyle bu ürünlerden yenmemesi çağrısında bulundu. Fransız Bakan, söz konusu ürünün içeriğindeki palmiye yağı üretimi için ormanların yok edildiğine, bunun da küresel ısınmaya yol açtığına dikkat çekti.

Royal’in İtalya’nın simge ürünlerinden kakaolu fındık kremasına yönelik bu çıkışı İtalya’da tepkiye yol açtı. İtalya Çevre Bakanı Gian Luca Galletti, Royal’e “İtalyan ürünlerini rahat bırakın” diye seslendi. İtalyan Bakan Fransız mevkidaşına inat, “Akşam yemeğinde ekmeğine krem çikolata süreceğini” vurguladı.
Üretici firma da bir açıklama yayımlayarak, palmiye yağıyla ilgili çevresel kaygılardan haberdar olduklarını ve bu yağın üretimini “sorumlu bir şekilde” yapabilmek için çalıştıklarını belirtti.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda