10.10.2015

Carrefoursa Yıl Sonu HedefiTÜSİAD eski başkanı, Sabancı Holding Perakende ve sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Dinçer, yılsonu itibarıyla Carrefoursa market sayısının 800’e ulaşacağını söyledi. Haluk Dinçer, şirket olarak herhangi bir frene basmadıklarını belirterek “Yeni mağazalar açıyoruz. E-ticarete ciddi yatırım yapıyoruz. Sigortacılık tarafından sürekli bir büyüme var, insan kaynaklarına yatırım yapıyoruz” dedi.

Dinçer, “Türkiye ekonomisini global ekonomiden ayrı düşünmek mümkün değil. FED’in faiz artırımı sürekli konuşuluyor. FED’in faiz artırma sürecinin nasıl olacağı önemli. Türkiye aslında şaşırtıcı derecede dirençli bir ekonomi. Bu seneyi yine biz yüzde 3’e yakın büyümede kapatacağız. Global şartlarda bu oran çok iyi. Buna çok şükür demek lazım. Türkiye için iyi bir büyüme var diyebiliriz.” dedi.
Türkiye ekonomisinde en sıkıntılı konunun dolardaki yükseliş olduğunu belirten Dinçer, “Ekonomide en sıkıntılı yer doların hızlı yükselmesi. Türkiye’de ofis binaları, alışveriş merkezleri kiraları döviz bazlıdır. 2,34’ten 9 ay içinde 70 kuruş artış ciddi problem. Faizler 2 puan aşağı yukarı artış var ama kur daha önemli. Doların yükselmesi daha büyük türbülans yaratır.” şeklinde konuştu.
MB’nin atacağı kurşun yok
Dinçer, MB’nin rezervlerine bakıldığında çok fazla atacak kurşunu olmadığını söyledi. Dinçer, “MB, FED’i bekliyor. MB ne yapsa doğrudur dedik, hala görüşümüz aynıdır. MB, FED ile beraber faizi artırabilir. Merkez Bankası’nın kurlarla ilgili olarak yapabileceği çok fazla şey olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Kur artışından dolayı enflasyon kontrol edilmekten çıktı” dedi.
Dinçer, yapısal reformların şart olduğuna da vurgu yaparak “Hükümete kim gelirse gelsin yapısal reform yapması gerekir. Rekabet gücü artmalı ve yatırım ortamı hazırlanmalı” dedi.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda