1.12.2015

Satışları Katlamanın Yeni KuralıRetailNext’in mağaza içi analiz platformunu, Türkiye'de pazara sunan Sensormatic firmasının, CEO’su İsmail Uzelli, platform hakkında bilgiler verdi. Uzelli, Mağaza İçi Analiz Platformu’nu, mağaza girişinde ve içinde gerçekleşen tüm müşteri hareketlerini inceleyen, bütünleşik olarak yorumlayarak raporlayan; bu raporlama sayesinde fiziksel satış alanlarından maksimum verimin alınma"
Yüzde 8 ila 10 oranında satış artışı sağlıyor
Her yıl 1 milyardan fazla müşterinin, fiziksel mağazalardaki davranışlarını analiz eden RetailNext mağaza içi analiz platformu, hizmet verdiği perakendecilerin satışlarını yüzde 8-10 oranında artırıyor. Platform sayesinde; örneğin yeni sezon için hazırlanan bir vitrinin ne kadar etkileyici olduğu, müşteri profili ve alışkanlıkları, en çok hangi reyonda ne kadar vakit harcandığı, bu zamanın satışa dönüş oranları tespit ediliyor. Müşterilerin ne kadar süre sonra ve ne şekilde satış temsilcisi ile temasa geçmeyi istediğine kadar detay bilgilere ulaşılıp raporlanabiliyor.

Mağaza alanları daha verimli hale geliyor
Paltform tarafından gerçekleştirilen mağaza analizi sırasında; mağaza içi trafiği ve trafiğin satışa dönme oranları ölçülerek, şube ve kampanya performansları karşılaştırılıyor. Mağaza içi trafik analizinde, personel ve müşteri ayrımı yapılarak, müşterilerin yoğun olduğu saatlere göre personel vardiyaları optimum seviyede planlanıyor. Personel optimizasyonu ile birinci yıl yüzde 6 ila 8, ikinci ve sonraki yıllarda ise yüzde 3 ila 6 oranında satış artışı yakalanabiliyor.

Reyon karlılığı yüzde 40 arttırılabiliyor
Yoğunluk haritaları ile mağaza içindeki yoğun olan reyonları ve bekleme sürelerini belirleyen platform, perakendecilere mağaza alanlarını maksimum satışı gerçekleştirecek şekilde planlama imkanı sunuyor. Ürün yerleşim stratejileri, veriye dayalı yapılarak reyon karlılıkları yüzde 40 oranında arttırılabiliyor.

Ezbere kampanyaya paydos
Yaş, cinsiyet gibi demografik bilgileri ölçen sistem aynı zamanda yeni ya da eski müşteri ayrımı da yapabiliyor. Perakendeciler, bu veriler ile müşteri profiline özel kampanyaları üretebiliyor. Misafir wi-fi uygulaması ile müşterileri bireysel olarak tanıyarak, müşteriye özel aksiyon alınmasına olanak tanıyor. Müşterinin mağazada bulunduğu süre içinde mobil cihazlarından hangi web sitelerine girdiğini, hangi ürünlere baktığını ölçebilen platform, kişiye özel kampanyaların daha efektif kullanılmasını sağlıyor. Böylece müşterilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlayarak bağlılık oranını yükseltirken, sadakat programlarına katılımı da 5 kata kadar arttırıyor.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda