12.01.2016

2015'in En Çok Aranını Restoran2015 yılı boyunda hastanelerden restoranlara, devlet dairelerinden eğlence mekânlarına kadar birçok yeri internet üzerinde aradık. Yaygınlaşan mobil cihazlarla birlikte arama tercihlerimizde de önemli bir değişim yaşandı, cep telefonu ve tabletlerden yapılan aramalar 2015 yılında masaüstü cihazlardan yapılan aramaları geçti.
Restoran ararken ilgi Türk mutfağına oldu
Veri tabanında 840 binden fazla firma datası bulunduran Türkiye’nin en büyük online firma rehberi YellowPages verilerine göre, 2015’te dijital platformlarda en çok aranılan kategoriler arasında ilk sırada restoranlar yer aldı. Restoran aramalarında en çok ilgi ise Türk mutfağına gösterildi. Restoranları sırasıyla, giyim ve giyim aksesuarları, bakanlık ve devlet daireleri, cep telefonu ve cep telefonu aksesuarları, otobüs firmaları, dernekler, mobilya, kargo ve kurye hizmetleri, beyaz eşya mağazaları ve eczaneler takip etti.

Dönemsel olarak aramalar değişiyor
Yıllık bazda bakıldığında belirli dönemlerde aramalarda farklılıklar görülüyor. Örneğin 2015 yılı içinde gerçekleşen iki seçim döneminde en çok aranan kurumlar sıralaması da değişti. Seçimlerin yapıldığı Haziran ve Kasım aylarındaen çok arananlarda bakanlık ve devlet daireleri restoranları yakalayan bir sıçrama gösterdi. Bir diğer örnek de indirim dönemleri. Yılsonunda yoğunlaşan indirim döneminde giyim ve giyim aksesuarlarındaki arama oranları da oldukça arttı.

Yurtiçi aramaları açık arayla önde
YellowPages’in 2015 arama verilerine göre aramaların yüzde 97’si yurtiçinden, yüzde 3’ü ise yurtdışından gerçekleşti. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa gibi büyük illerin dışında en çok arama yapan şehirlerarasında Diyarbakır, Mersin ve Konya yer aldı.

Aramaların yarısından fazlası mobilden
2015 yılındaki en önemli gelişmelerden biri de arama yapılan cihazlar konusunda oldu. Bir önceki yıl mobil cihazlardan yapılan aramalar yüzde 41’ken 2015’te bu oran yüzde 52 olarak gerçekleşti. Türkiye’nin en büyük dijital firma rehberi olan YellowPages’ta arama yapan her 2 kişiden 1’i bu aramayı akıllı telefon ya da tabletlerinden gerçekleştirdi.

En çok aramayı 25-34 yaş arası yapıyor
Aramalara demografik kriterler bazında bakıldığında da ilginç veriler dikkat çekiyor. Yüzde 42’lik oranla en çok arama yapan yaş aralığı 25-34. 18-24 yaş aralığında bu oran yüzde 24, 35-44 yaş aralığında ise yüzde 19. Cinsiyet açısından bakıldığında, aramaların yüzde 59’u erkekler, yüzde 41’i ise kadınlar tarafından gerçekleşiyor. Kadın kullanıcıların yaptığı aramalarda giyim ve giyim aksesuarları, erkek kullanıcıların yaptığı aramalarda restoranlar ön plana çıkıyor.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda