Güncel

27.01.2016

Oba Makarna Reklamına Tepki


OBA Makarna reklam filminde rol alan ve 45 saniyelik reklam için 3 milyon TL aldığı iddia edilen Esra Erol’a karşı Tüketici Birliği Federasyonu bir kampanya başlattı. Sosyal gerçeklikleri göz ardı eden bu reklâm anlaşmasının tüketiciyi rahatsız ettiğini vurgulayan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, OBA Makarna  ürünleri ve üç milyon lira ücretin muhatabı Esra Erol ve kendisinin ATV’de yayınlanan İzdivaç isimli evlilik programını protesto ettiklerini söyledi

ATV’de evlilik programı yapan Esra Erol’u oynadığı reklam filmi gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Erol’un 45 saniyelik reklam filmi için 3 milyon TL aldığının iddia edilmesi ise tüm kesimlerin tepkisine neden oldu.
Son olarak Tüketici Birliği Federasyonu, bir bildiri yayınlayarak OBA Makarna ürünlerinin alınmamasını istedi ve Esra Erol’un evlilik programının izlenmemesi çağrısında bulundu.
TÜKETİCİYİ RAHATSIZ ETTİ
Bir evlilik programı sunucusu Esra Erol’a, OBA Makarna ürününün tanıtımı için üç milyon lira ödenmesini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “Sosyal gerçeklikleri göz ardı eden bu reklâm anlaşması, tüketiciyi rahatsız etmiştir” diye konuştu.
Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
OBA Makarna isimli ürünün tanıtımı için hazırlatılan kırkbeş saniyelik reklâm filmi yayınlanmaya başlamıştır. Medyada yer alan haberlere göre, kırkbeş saniyelik reklâm filminde görünmesi karşılığında, bir evlilik programı sunucusu olan Esra Erol’a üç milyon lira ücret ödenmiştir.
Tüketici Birliği Federasyonu (TBF), ekonomide serbestlikten ve tam rekabetten yana olup serbest girişimi desteklemektedir. Ancak bir makarnanın tanıtımı için hazırlatılan reklâm filmi için bir kimseye üç milyon lira ücret ödenmesi, ülke gerçeklerinden uzak, sosyal adalet ve paylaşım duygusunu zedeleyecek boyutta bir yaklaşımdır.
Firmaların ürünlerinin satışını arttırmak için reklâm ve tanıtım çalışmaları yapılması, rekabetin ve ekonominin doğası gereği ve tüketici yararınadır. Firma ve ürünün toplumda yaygınlaşması ve kabullenilmesi için reklâm çalışmalarının yanında, sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirilmektedir.
Sosyal sorumluluk;, firmaların çalışma yaptıkları alanda, ortamı koruma ve geliştirme konusundaki yükümlülüklerini kapsamaktadır. Doğal çevreyi koruma, tüketicilere kaliteli ve güvenli ürünler sunma, çalışan haklarını tanıma, toplumun refah seviyesi ve yaşam kalitesinin yükselmesine katkı sağlayacak eğitim, sağlık ve sanat etkinliklerini desteklemek, günümüzde çok sayıda firma tarafından gerçekleştirilen ve ekonomiye ilişkin genel kabul içinde yer alan sosyal sorumluluk uygulamalarıdır.
Elbette bir firmanın parasını nereye harcayacağına ilişkin tercihlerine karışmak kimsenin hakkı değildir. Ancak firmanın tercihlerini sorgulamak ve firma ve ürünleri için satın alma kararını vermek de, tüketicinin en doğal hakkıdır. Bu nedenle ülkemizdeki gelir paylaşımı adaletsizliğini, sosyal gerçekliğini göz ardı eden, kırkbeş saniye için verilen üç milyon lira ile yayınlanacak bir reklâm filmi yerine bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirme tercihinde bulunmayan OBA Makarnacılık San. ve Tic. AŞ. ve bu firmanın ürettiği OBA Makarna markalı ürünleri ve üç milyon lira ücretin muhatabı Esra Erol ve kendisinin ATV’de yayınlanan İzdivaç isimli evlilik programını protesto ediyoruz.
Tüketici Birliği Federasyonu (TBF); OBA Makarnacılık San. ve Tic. AŞ. ve Esra Erol’a, tüketicinin tüketimden gelen gücünün harekete geçmesi ile satışların artması yerine pazar payının azalacağı uyarısını yapmaktadır.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda