Güncel

23.01.2016

Ticari Ulaşım da Peşin Para Tarih Oluyor


Taksi ve minibüste nakit para sistemi yerine elektronik ortam tahsil edilecek. Vergideki kayıp ve kaçağın önüne kesmek isteyen Hükümet Taksi, minibüs ve halk otobüslerinin ücretleri elektronik ortamda tahsil edileceği sistemi hayata geçiriyor.Bununla birlikte hem alışveriş hemde nakit para azaltılacak.

Taksi ve minibüste nakit para sistemi yerine elektronik ortam tahsil edilecek. Vergideki kayıp ve kaçağın önüne kesmek isteyen Hükümet Taksi, minibüs ve halk otobüslerinin ücretleri elektronik ortamda tahsil edileceği sistemi hayata geçiriyor.
Ekonomi yönetimi kayıt dışı ile mücadeleyi artırıyor. Bununla hem alışveriş hem de ödemelerde nakit para azaltılacak. Banka kartı, kredi kartı, EFT ve havale gibi ödeme sistemleri yaygınlaştırılacak.
HEDEF KAÇAKLARI AZALTMAK
Taksi, minibüs ve halk otobüslerinin ücretleri elektronik ortamda tahsil edileceği için vergi kayıp ve kaçağının da azaltılması hedefleniyor. Elektronik ticaretin izlenmesi konusundaki çalışmalarda devam edecek.
İNTERNETTEN KİRA BEYANNAMESİ UYGULAMASI TUTTU
Gelir İdaresi Başkanlığı verilerinde 2012’de hayata geçirilen ve mükelleflerin kira beyannamelerini vergi dairesine gitmesine gerek kalmadan internetten verebilmesine imkan sağlayan Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ ev sahiplerinin ilgisini çekti.
Vergi Usul Kanunu’ndaki değişiklikler ile mükelleflerin vergi uyum dereceleri belirlenerek uyumlu mükelleflere pozitif ayrımcı uygulama yapılacak.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda