Güncel

13.02.2016

Et Piyasası KarışabilirTürkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, hafta başında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in açıkladığı kırmızı ete tavan fiyat düzenlemesinin speküle edileceğini öne sürdü.

Tunç, “Bu işi bozmak için çok ciddi bir mekanizma şu an çalışıyor. Belli bir grup, eylem yapmak üzere kasapları organize etmiş. Amaçları ithalatın önünü açmak.” dedi. Tunç, etle ilgili yapılan görüşmelerde yem fiyatlarında KDV indiriminin de gündeme geldiğini belirtti. “Gerekirse ithalatla besi yemi getirilecek.” diyen Tunç, hükümetin KDV indirimiyle sektöre sağladığı kaynağın bazı fırsatçılar tarafından 'hiç edildiğini' söyledi. Bakanlıkla sözleşmeli çiftçilik modelinin güçlendirilmesi ve meraların hayvancılığa açılması için de çalıştıklarını aktaran Tunç, “Meraların 9'da birini kullanabiliyoruz. Bu oran 5'e çıksa çok şey değişir.” diye konuştu.

“Artık ithalatı konuşmaktan çok yorulduk”
Kırmızı etle ilgili sürekli ithalat konusunun gündeme getirilmesini doğru bulmadıklarını vurgulayan Bülent Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerli üretimin desteklenmesiyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Artık ithalatı konuşmaktan çok yorulduk, ihracattan bahsetmek istiyoruz. İhracat yapabilecek güçte üreticilerimiz var. Neden olmasın?”

Düşürülen et fiyatları kalıcı çözüm değil
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de Türkiye'nin bugün itibarıyla 50 bin ton et ithal ederek fiyatları düşürme gücüne sahip olduğunu ancak bunun kalıcı çözüm sağlamayacağını belirtti.

“Asıl olan üreticimizin girdilerini düşürmek" diyen Bakan Çelik, rafla tarla arasındaki fiyat farkının ciddi takipçisi olacaklarını söyledi. Çelik, "Üreticimizi üretimden çekmeyeceğiz. Sizi ne merde ne namerde muhtaç edeceğiz. Ucuz üreteceğiz, ucuz satacağız. 78 milyon da kendi üreticimizin ürettiği etleri ucuza yiyecek inşallah" diye konuştu.

Bu haber Sabah gazetesinden Burcu Çalık’ın özel haberinden alıntıdır.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda