Güncel

3.02.2016

MOİ Sanat’ta 5'bin Yıllık Tarih Sergilenecek


5-bin-yillik-oyuncak-tarihi-ilk-kez-mall-of-istanbul-moi-sanatta
Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi Mall of İstanbul, MOİ Sanat’ta; yazar ve şair Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanan ve farklı kültürleri simgeleyen antika oyuncaklara ev sahipliği yapıyor. Sunay Akın’ın küratörlüğünde hayata geçen “5000 Yıllık Hikaye - Oyuncak Sergisi”, antik çağlardan günümüze kadar oyuncakların 5 bin yıllık tarihini ziyaretçilerine aktarıyor. Akın’ın 20 yılda 40 farklı ülkenin antikacılarını dolaşarak oluşturduğu, 4 bin parçalık koleksiyonundan daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş parçalardan oluşan sergi, oyuncak tarihinin gelişiminin kronolojik bir sıralamayla verilmesiyle de Türkiye’de bir ilk. Ziyaretçilere farklı duygular yaşatacak sergi, 24 Nisan’a kadar açık kalacak.

Medeniyet tarihi oyunla anlatılıyor
Ziyaretçiler, sergiyi gezerken kendilerini bir zaman makinesinde hissederek çocukluklarına doğru yola çıkıyor ve birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkartıyor. Zaman zaman “bundan bende de vardı” dedirterek nostalji yaşatan sergideki oyuncaklar arasında ilk ayı oyuncağı Teddy’den, Fatoş Bebek’e, tarihte yapılan ilk tren ve gemi oyuncaklarından el yapımı oyuncaklara, bebek evlerinden uzay temalı oyuncaklara ve oyuncak müzik enstrümanlarına kadar bir çok antika değerli eser yer alıyor. Geniş bir tarih yelpazesinden beslenen oyuncakların her biri yapıldıkları dönemin izlerini taşıyor ve medeniyet tarihini oyunla anlatıyor.

Çocuklar ve yetişkinler için atölye çalışmaları
Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi Mall of İstanbul’da yer alan MOİ Sanat’ta kapılarını açan “5000 Yıllık Hikaye - Oyuncak Sergisi”nde interaktif sergiler, özel kurgulanmış sesli tur istasyonları, oyun ve masal atölyeleri ile çocuklar ve yetişkinler serüven dolu dakikalar geçiriyor. MOİ Sanat’taki Oyuncak Sergisi hakkında detaylı bilgi oyuncaksergisi.org adresinden, Mall of İstanbul’daki etkinlikler hakkında ise mallofistanbul.com.tr adresinden alınabilir.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda