13.06.2017

Fırıncı Orhan İflas Etti1958 Yılında Ankara Çukurambar da ilk şubesini açan ve günümüz de 15 şubesi ile hizmet veren Fırıncı Orhan içi nmahkeme, şirketin ayağa kaldırılamayacağına hükmederek iflasına karar verdi. Şirketin dosyası, tasfiye işlemleri için iflas müdürlüğüne gönderildi.

Hürriyet'de yer alan habere göre,küçük bir ekmek fırını olarak ilk şubesini 1958 Ankara da Orhan Ayhan açan işletme,günümüze kadar hizmet vermeye devam etti.İkinci ve Üçüncü kuşak ile firma Ülkemiz de Fırıncı Orhan ismi ile atılımlarına devam etti.

İflas Erteleme İstendi
Şube sayısı 15’e, çalışan sayısı 500’e dayanan Fırıncı Orhan’da sıkıntılı süreç ise geçtiğimiz yılın başında görülmeye başlandı. Alınan tüm tedbirlere rağmen sıkıntı aşılamayınca Fırıncı Orhan Unlu Mamülleri İmalat Pazarlama A.Ş için iflas erteleme talebinde bulunuldu.


Mahkeme "Ayağa Kalkamaz" Dedi
Borca batık durumda olan şirketin dava dosyası Ankara Batı Asliye Ticaret Mahkemesinde görüldü. Mahkeme 30 Haziran 2016'da aldığı kararla, üç kişiyi şirkete denetim kayyumu olarak atadı. Devam edilen yargılama sürecinde şirket hakkında iflas erteleme kararı verilmesi beklenirken 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Anılan süreç sonrası iflas erteleme başvurularına yasak getirildi; devam eden dosyalar için ise karar verme süreci uzadı. Mahkemenin atadığı kayyumların da hazırladığı 'olumsuz' rapor sonrası mahkeme kararını verdi. En son geçen 31 Mayıs’ta görülen duruşmada mahkeme Fırıncı Orhan için iflas kararı verdi. Mahkeme, şirketin tasfiyesi için dosyayı Ankara Batı İcra Dairesi’ne gönderdi.

İnşaat Yatırımları Sıkıntıya Soktu
Şirketin mali sıkıntıya girmesinde Ayhan ailesinin, inşaat sektöründeki yatırımlarının neden olduğu öne sürülüyor. Şirketin dosyasına taraf bir avukat ise, iflas erteleme yasağının, mahkemenin verdiği kararda etkili olduğu görüşünü savundu. Şirkete yakın bir başka kaynak ise, hızlı büyüme sürecinin şirketin mali yapısını bozduğuna işaret etti.

Konu ile ilgili şirket yetkililerine ulaşılamazken, iflas erteleme davasını takip eden şirket avukatı ise dönüş yapmadı. Bu arada Fırıncı Orhan Ankara'daki bazı franchise bayilerinin bir süredir başka bir şirkete bağlı olarak faaliyetlerini sürdürdüğü anlaşıldı.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda