16.08.2017

Futbol ve Mağazacılık Arasındaki BenzerliklerFutbol ve Mağazacılığın temel felsefe ve kuralları arasında birçok benzerlikler vardır.

TAKIM OYUNU : Mağazacılıkta futbol takımı gibi oyunculardan oluşur. Tüm birimler bir takımdır. Hepsinin başarısı sonucu etkiler.

As Başkan
: Şirket sahibi

Yönetim kurulu
: Satış, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Mali İşler Üst Yöneticileri

Teknik Direktör : Satış Koordinatörü veya Bölge Müdürü

Antrenör ve Yardımcısı : Mağaza Müdür ve Yardımcısı

Futbolcu : Satış Elemanı

Kasiyer
: Kaleci

Masör,Top Toplayıcı,Doktor vb. : Mağaza destek birimleri

POZİSYON : Mağaza satış elemanlarının mağazada sorumlu olduğu alan ve satış sürecinde duracağı yer. Satış elemanları farklı bir ürünle ilgili yardım isteyen müşteriyi, Diğer arkadaşına yanına kadar götürerek satış yapması için teslim eder. Bunu başarılı bir şekilde yapması için, Diğer arkadaşının duruş pozisyonunu göz ucuyla sürekli kontrol etmesi ile mümkündür. Eğer eli ile reyonu gösterirse pas yerini bulmaz.

CEZA SAHASI
: Satış personeli ile Müşterinin kişisel alanı.. Bu mesafeye satış boyunca dikkat edilmeli.

OFSAYT
: Müşterinin alacağı ürün hakkında satış personelinden daha fazla bilgi sahibi olması ve Satış personelinin Müşteriye yanlış bilgi vermesi.
TAKTİK : Bir satış günü hazırlıkları haftalar hatta aylar önceden yapılır.. ( Özel günler, Bayram, Hafta sonu vb..) Özel günlere özgü ürün, Kampanya, Fiyat belirlenir. Personel Takviyesi yapılır.

MAÇ DOKSAN DAKİKA
: Mağazacılıkta mağazanın kapanış saatleri önemlidir. Son dakikada gelen müşterinin yüklü miktarlarda alışveriş yaptığına şahit olmuşuzdur veya Son dakikada gelen acil ihtiyacı olan müşterinin hizmetimizden dolayı sürekli müşterimiz olmasına.

PENALTI : Müşteri memnuniyetsizliğidir. Şirket personelinin becerisine göre durumun gol olup olmayacağı belli olur.

FORVET : İleri Satış Tekniklerini bilen. Satış performansı yüksek uzman personel.

VERKAÇ : Satışı tamamlamak için, Satış personelinin müşterinin yanında getirdiği ürünü bilen arkadaşı ile ürünün iyi yönlerinin ön plana çıkararak paslaşma.

AVANTAJ : Müşterinin aradığı ürünü mağazada bulamaması, Ama muadil bir ürünü satın almaya niyetli olmasının satış personeli tarafından anlaşılması.

AVERAJ : Müşterinin benzer mağazalar ile aynı ürünleri aynı fiyatlardan sattığımızı bilmesi ama Hizmet Kalitesi için bizi tercih etmesi.

ATAK : Satışı sonuçlandırmak için tüm satış tekniklerini kullanmak.

DEFANS : Raflarda ürünlerin eksik olmaması.. Personel tarafından yok satmamak için çaba sarf edilmesi.

TAÇ : Sadece ziyaret amacı ile gelmiş müşteriye, Satış becerisi ile ürün satmak.

KORNER : Satışın çevresel etkenlerle ( Müşterini yanında getirdiği diğer bir müşteri, Başka bir personel veya Başka bir müşteri tarafından ) kesilmesi. Yeniden satışa devam etmek.

GOL : Satış faaliyetinin sonuçlanması.

ELLE OYNAMA
: Müşterinin satışı zorlaştırıcı davranışları ( Ürünü, Fiyatı vb.. Rakipler ile kıyaslaması )

AUT : Satış personelinin satışın sonunda müşteri ile kurduğu yanlış iletişim sonucu satışın sonuçlanmaması. Müşterinin ürün almadan mağazadan çıkması

VOLE : Sektör, Ürün, Fiyat, Firma, Satış teknikleri hakimiyeti yüksek personelin çok rahat satış yapması

STADYUM : Satış alanı

Hazırlayan : Ahmet KİK

1 yorum :

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda