1.08.2017

Gıda Etiketlerinde Yeni Dönem BaşlıyorGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların ardından etiketler üzerinde yeni sistemin kullanılmasının gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Artık gerçek ve hakiki gibi sıfatların etiketler üzerinde kullanılmasının yasaklandığı açıklandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların ardından etiketler üzerinde yeni sistemin kullanılmasının gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Artık gerçek ve hakiki gibi sıfatların etiketler üzerinde kullanılmasının yasaklandığı açıklandı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıda etiketlerinin müşteriler için bazı sebeplerle yanıltıcı olduklarını ortaya koymuştu. Bu durumu ortaya çıkarmak adına etiketler incelemeye alındı ve etiketlerde kullanılan bazı sistemlerin kullanılmasının gereksiz olduğu ifade edildi. Bunun ardından tüketicilerin yanılmasını engellemek adına etiketlerden bazı yazıların kaldırılmasının doğru olacağına karar verildi. Yaşanabilecek aksaklıkların ve yanlış anlaşılmaların örneklerle anlatıldığı bir açıklama yapıldı.

Margarinlerin paketlerinde kullanılan görsellerin tekrar ele alınmasına karar verildi. Tereyağını çağrıştıran herhangi bir görselin kullanılmasının kesinlikle doğru olmayacağı ifade edildiği için bu konuda bazı görsellerin değiştirilmesine karar verildi. Aromalı olarak üretilen bazı margarinlerin paketlerinde bu ibarenin görünebilecek şekilde yerleştirilmesine özen gösterilecek. El yapımı ibaresinin farklı seçenekler ve şartlar üzerinden kullanılmasına karar verilecek. Bu süreçte yufkayı elinde açan bir işletme el yapımı ibaresi kullanabilecek ancak sarmayı makinede saran bir işletme bunun için el yapımı ibaresi kullanamayacak.

Yapılan düzenlemeler sonrasında taze teriminin farklı seçenekler üzerinden değerlendirilmesine karar verilirken bu konuda geniş bir açıklama metninin yayınlanmasına karar verildi. Sağlığa zararlı olan trans yağ kullanımının sınırlandırılması için bu konuda belirli bir limit getirilecek. Limitlere uyulmaması halinde gerekli cezai işlemler uygulanacak. Etiketlerde gerçek ve hakiki gibi sıfatlar kullanılırken bu durumun sınırlandırılması gerektiği ortaya konulmuş oldu.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda