5.07.2018

Real ve Uyum Market İşçileri DireniyorPerakende sektöründe iflaslar ve devretmeler yaşanırken,işçi mağduriyetleri de aynı ölçüde artmaya devam ediyor.Yaklaşık bir yıldır hakları için direnen Real Market işçileri,kendileri gibi Mağdur edilen Uyum Market işçileri ile hakları için,ortak eylemler yapıyor.

Hileli iflas yoluyla hiçbir hakları ödenmeden işten çıkarılan Real işçileri ile Makro ve Uyum Market işçileri Cevahir AVM’de Migros, Trump AVM’de ise Media Markt önünde oturma eylemi ve basın açıklaması yaptı. Eyleme DİSK/Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve sendika yöneticileri de katıldı.

Cevahir Avm’de yapılan eylemde açıklamayı okuyan Zeynep Buğra, Uyum ve Makro marketlerin satış sürecini anlatarak 1 ile 18 yıl arası çalışma süresi olan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmediğini belirtti. Buğra, Nakliyat-İş ile birlikte haklarını alıncaya dek mücadele edeceklerini belirtti.

Trump AVM’de ise konuşma yapan Küçükosmanoğlu Uyum Marketlerinin geçtiğimiz aylarda Migros tarafından satın alındığını ve satın almanın ardından bin 500 işçinin yasalara göre nakden ödenmesi gereken yasal kıdem tazminatlarının ödenmediğini belirtti. Başta Makro Market olmak üzere bu tazminatlardan Migros’un da sorumlu olduğunu belirten Küçükosmanoğlu, konkordato sürecinde olan Makro Market’in devletin, bankaların ve tedarikçilerin alacaklarına öncelik verdiğini, işçilere ise “Paramız yok” dendiğinin altını çizdi.

Yapılan eylemlerin ardından AVM’de bulunanlara protesto edilen mağazadan alış-veriş yaparak işçi düşmanlığına ortak olmama çağrısı yapıldı.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda