8.08.2018

Perakende Sektöründe İŞKUR Ödüyor Patron SömürüyorPerakende Sektöründe İŞKUR Ödüyor Patron Sömürüyor

Bayan bir AVM çalışanı  AVM’nin renkli ışıklarının ardındaki sömürü koşullarını anlattı. Çalışma saatlerinin uzunluğundan güvencesiz çalışmaya kadar çalışma koşullarına dikkat çeken bir kadın işçi, hizmet sektöründen olduğumuz için sürekli gülerek hizmet etmek zorundaymışız gibi davranıyorlar. Sürekli güzel görünmek ve makyajlı olmak durumunda kalanlarımız var. Çocuğunuz hastayken gülümseyerek dolaşmak ne kötü bir şey diye konuştu.

AVM içerisindeki çalışan işçilerin çalışma koşulları ve ücretleri birbirinden farklı olsa da hemen hemen hepsinin aynı sıkıntıları yaşadığını söylüyor. Büyük mağazalarda az personelle uzun çalışmanın neredeyse kural olduğunu söyleyen  işçi Çalışanların işlere yetişememesi büyük bir sorun oluşturuyor. Bu AVM’de sabah 10, akşam 10 çalışan insanlar var. 10 saat boyunca ayakta çalışan ve dayanamayan insanlar var. Mesela kasada çalışan insanlar tuvalete gidemiyorlar. 15 dakika molası var, 16. dakikayı bile kullanamıyorlar. Stajyer diye neredeyse 16-17 yaşındaki çocukları alıp çalıştırıyorlar ve verilen asgari ücretten daha düşük alıyorlar. Normal bir personelin çıkardığı sesi çıkaramıyorlar” dedi.

İŞKUR ÖDÜYOR, PATRON SÖMÜRÜYOR

Üniversite mezunlarının geçici olarak çalıştıklarından da bahseden işçi, “Herkes bugün varım, yarın yokum diyerek oradaki şartları düzeltme içerisine girmiyor. Bir de İŞKUR sistemi çıktı. Devlet kendi eliyle sermayeye işçi getiriyor ve bunların sigortası yatmıyor. Sadece sağlık sigortaları yatıyor, prim gün sayıları yatmıyor. Önceden 9 aydı, sonra altı oldu, şimdi 3 aya kadar düşmüş durumda. Devlet desteğiyle sigortasız çalıştırma söz konusu” dedi.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda