14.05.2019

PepsiCo'dan Çiftçilere DestekDünyanın en büyük tarım işletmelerinden biri olan PepsiCo, tarımsal ve çevresel sürdürülebilirlik vizyonuyla faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirdiği tarım uygulamaları ile çiftçilere birçok alanda verimlilik artışı sağlayan şirket, yürüttüğü tarım faaliyetlerinin de katkısıyla Türkiye’de dolaylı olarak 40 binden fazla kişiye istihdam imkânı sunuyor.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan PepsiCo Genel Müdürü Levent Yüksel, sürdürülebilir tarım konusundaki çalışmalarının, tarım stratejilerinin temelini oluşturduğunu belirtirken, “Zahmetli ancak bir o kadar da saygın bir mesleğe sahip çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyoruz. Tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz açısından da kritik öneme sahip tarım sektöründe söz sahibi bir şirket olarak bu sektörü ve çiftçilerimizi desteklemeye ve onlarla beraber büyümeye devam edeceğiz. Hayata geçirdiğimiz tarım faaliyetleri ile sürdürülebilir bir ekosistem yaratarak çevreye karşı sorumluluğumuzu azami düzeye taşırken, çiftçilerimize, verdikleri emeğin karşılığını en üst seviyede alabilmeleri için ürün verimini ve kaynak verimliliğini artırmaya yönelik her tür desteği sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’de 6 üretim tesisi ile çiftçinin yanında

Türkiye’de içecek alanında İzmir, Çorlu ve Adana ile yiyecek alanında Kocaeli, Mersin ve Manisa olmak üzere toplamda 6 üretim tesisi bulunan PepsiCo aynı zamanda binden fazla çiftçiyle, 22 şehirde, 4 bin hektar alanda Türkiye’deki cipslik patates üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştiriyor. En güncel teknolojilerle donatılmış 7 depolama tesisiyle, 120 bin ton patatesi depolayabilen PepsiCo Türkiye, toplamda 10 bin hektar üzerinde patates, mısır ve mısır irmiği üretimi yapılmasını sağlayarak, tarımı değer zincirinin çok önemli bir parçası olarak konumlandırıyor. Hayata geçirilen sürdürülebilir tarım konusundaki çalışmalarla 2010 senesinden başlayarak net tarla verimi 1/3 oranında artırıldı; depo fireleri 1/4 oranında azaltıldı; patates üretim alanlarında kullanılan düşük basınçlı sulama sistemlerinin artışı sayesinde ise sadece 2017 yılında yaklaşık 15 milyon ton su tasarrufu sağlandı. Böylece 2010 yılından bu yana birim patates üretimi için tüketilen su miktarı yarı yarıya azalırken, tarımsal faaliyetleri kapsamında birim patates üretiminde salınan karbondioksit seviyesi de aynı oranda azaldı.

Hedef su tüketim verimliliğini artırmak

PepsiCo’nun tarımda su tüketim verimliliğine ilişkin 2025 hedefleri arasında ise yüksek su riskinin bulunduğu bölgelerde, doğrudan tarım tedarik zincirindeki su tüketim verimliliğini yüzde 15 artırmak bulunuyor. Bu oran, yaklaşık olarak küresel operasyonlarda kullanılan suyun tamamına eşit olmasıyla öne çıkıyor. Doğrudan operasyonlarda gerçekleştirilecek su tüketim verimliliği hedefleri arasında ise 2006’dan bu yana su tüketim verimliliğinde yüzde 25 oranında sağlanan iyileşmeye ek olarak 2025’e kadar su tüketim verimliliğini yüzde 15 artırmak bulunuyor.

PepsiCo aynı zamanda Sustainable Farming Initiative programı yoluyla doğrudan tarımsal hammaddelerini 2020 yılına kadar sürdürülebilir kaynaklardan tedarik edecek. PepsiCo’nun 2025 yılı hedefleri arasında ise endirekt tarımsal hammaddelerini sürdürülebilir kaynaklardan tedarik etmek bulunuyor.

Döngüyü tamamlamak: Naturalis

İlk defa PepsiCo Türkiye tarafından geliştirilen ve tescilli organomineral gübre olan Naturalis, yiyecek fabrikalarından çıkan organik atıklardan elde ediliyor. Organik atıkların metan gazına dönüştürülüp elektrik ve ısı enerjisi olarak kullanıldığı süreç kapsamında yiyecek fabrikalarının yüzde 35 enerjisi bu şekilde karşılanıyor. Kalan atıklar ise mineral olarak zenginleştirilip organomineral gübre haline geliyor ve PepsiCo patates tarlalarında kullanılıyor. Bu sayede gübredeki kimyasal oranı normal gübrelere kıyasla yüzde 40 azaltılıyor.

AGRO Akademi ile 17 bin saat eğitim veriliyor

Sahadaki uygulamaların yanı sıra çiftçilerin eğitimi konusunda da önemli çalışmalar yürüten PepsiCo Türkiye, her yıl tekrarlanan “AGRO Akademi” eğitimleri ile çiftçileri dünyanın en son gelişmeleri ile buluşturuyor. Bu sayede cipslik ve tohumluk patates üretiminde en iyi uygulamaları paylaşmayı hedefleyen şirket, çiftçilerle iletişimi artırarak, başarılı sonuçları kendilerine aktarıyor. AGRO Akademi kapsamında 2006 yılından bu yana 3 binden fazla üreticiye toplam 16 bin 650 saat eğitim verildi.

Yorum Gönderme

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda