21.11.2019

Çocuk ve Bebek Bakıcı Ücretleri Ne Kadar?

Türkiye anne ve baba'nın en büyük yaşadığı sorunların ve tedirgin oldukları konuların en başında! Bebek ve çocuk bakıcısı bulmak yaşam şartları zorlaşırken her aile geçim sıkıntısı çekmemek için eşleri ile çalışmak zorunda kalmakta ve bu neticede sektörde yeni iş sahası doğmakta çocuk ve bebek bakıcıları aranmakta bu yazımızda bakıcı maaşları ve bakıcı olma şartlarını bula bilirsiniz.


Çocuk ve bebek bakıcı ücretleri ne kadar? Çocuk bakıcı ücretleri ne kadar? Bebek bakıcı ücretleri ne kadar? Çocuk ve bebek bakıcı maaşları ne kadar?

Dünyadaki en masum ve en değerli varlıklar şüphesiz ki çocuk ve bebeklerdir. İnsanoğlu dünyaya ayak bastığı ilk günden bu yada kendisine bir eş bulmuş ve soyunu devam ettirmiştir. Bu sayede insanoğlu yüzlerce yıl boyunca soyunu devam ettirebilmiştir. Dünyada her gün her saat her dakika hatta her saniye yüzlerce yeni bebek hayata gözlerini açmaktadır. Ancak ne yazık ki pek çok bebek hayatları boyunca aynı şartlara sahip bir yaşam sürdüreremektedir. Pek çok çocuk sahibi maddi yetersizlikler nedeniyle çalışmak zorundadır. Günümüzde çiftler çocuk sahibi olsalar bile iş hayatından kopamamaktadır. Bu noktada çalışan anne ve babalar "bebek bakıcısı" ve "çocuk bakıcısı" olarak çalışanlardan yardım isteyebilmektedir. Şanslı çiftler annelerinden yardım alsa da çoğu anne ve baba "çocuk bakıcısı" ve "bebek bakıcısı" ile anlaşma yapmaktadır. Anne baba olmayı düşünen binlerce çift de çocuk ve bebek bakıcısı ile anlaşma yapmayı düşünmektedir. Peki çocuk ve bebek bakıcı maaşları ne kadar? Çocuk bakıcısı maaşları ne kadar? Bebek bakıcısı maaşları ne kadar? Çocuk bakıcı maaşı ne kadar? Bebek bakıcı maaşı ne kadar? Çocuk bakıcı ücreti ne kadar? Bebek bakıcı ücreti ne kadar? Çocuk ve bebek bakıcı ücretleri ne kadar?

Çocuk ve Bebek Bakıcısı Olma Şartları

Çocuk ve bebek bakıcısı olmak hiç kolay değil. Özellikle de Türkiye'de evebeynler çocukları için bakıcı tutmaya sıcak bakmıyor. Türkiye "bakıcı" olarak çalışan kişilere yeni yeni alışıyor. Üstelik bakıcılık sektörü ülkemizde genellikle kayıt dışı olarak işlemektedir. Profesyonel olarak bakıcılık hizmeti veren kişi ve kurumlar da faaliyet göstermektedir. Bakıcılık oldukça zorlu ve sorumluluğu fazla olan bir iştir. Çocuk ve bebek bakıcısı olmak için kişilerin kendisini sürekli geliştirmesi gerekmektedir. İnsanlar bakıcılara en değerli varlıklarını emanet etmektedir. Bu nedenle bakıcıların görev bilincine sahip olması gerekmektedir. Peki bakıcıların sahip olması gereken özellikler nelerdir? Bakıcı olma şartları nelerdir?

Bakıcı olmak için kişilerin bebek ve çocuk bakıcılığı eğitimi alması gerekmektedir. Sertifika veya diploma gibi resmi belge sahibi olan bakıcıların iş bulma fırsatı daha fazladır.

Çocuk ve bebek bakıcısı olmak isteyen kişilerin ilk yardım eğitimi alması ve temel düzeyde sağlık bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Bakıcı olmak isteyen kişilerin bazı alanlarda uzmanlaşması gerekmektedir. Örneğin bez değiştirme, yemek hazırlama ve yedirme gibi konularda uzmanlaşmanız iş bulmanızı kolaylaştırır.

Bakıcı olmak isteyen kişilerin iyi bir öğrenci olması gerekir. Bebek ve çocuklarla ilgili bilgileri toplayan öğrenen bakıcıların işi her zaman kolaylaşır. Ayrıca aile ve bebek hakkında edindiğiniz bilgiler size doğru reaksiyonu göstermek açısından yardımcı olacaktır.

Bakıcılık yapacağınız çocuk ve bebek hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bebeğin veya çocuğun ihtiyaçları neler? Çocuğa ve bebeğeye faydalı ve zararlı olan şeyler neler? Bebeğin veya çocuğun alerjisi var mı? İşte bu soruların cevabını bilmeniz oldukça önemlidir.

Bebek bakıcısı olarak çalışan kişinin merhametli, temiz kalpli, güvenilir, şefkatli olması gerekmektedir. Televizyonlarda gördüğümüz şiddet vakalarının yaşanmaması için ruhsal sorunları olmayan, psikolojik sorunları olmayan kişilerin bu işi yapması önerilir.

Çocuk ve Bebek Bakıcısı Ücretleri

Türkiye'de bakıcılık sektörü hızla büyümektedir. Binlerce çocuk ve bebek bakıcısı istihdama kayıtlı bir şekilde faaliyet yürütmektedir. Ayrıca kayıt dışı olarak çalışan binlerce bakıcı bulunmaktadır. Çalışan çift sayısı artıkça da çocuk ve bebek bakıcısı olarak çalışanlara ihtiyaç artmaktadır. Çocuk ve bebek bakıcısı ücretleri yılında değişiklik gösterebilir. Bakıcılık hizmeti, yatılı, yatısız, belirli saatlerde veriliyorsa ücret de farklılık gösterebilir. Ayrıca bakıcının uyruğu da ücreti belirleyen unsurlar arasındadır. Her ne kadar personelin uyruğuna bakılması doğru bir uygulama olmasa da dünyanın her yerinde durum bu şekilde işlemektedir. Peki çocuk ve bebek bakıcıları yılında ne kadar maaş alır? Çocuk ve bebek bakıcı ücretleri ne kadar?

Bakıcılık sektöründe bakıcı maaşları ve bakıcı ücretleri oldukça yüksektir. Pek çok aile "çocuk bakıcı ücretleri ne kadar?" ve "bebek bakıcı ücretleri ne kadar?" sorularını sormaktadır. Türkiye'de yatılı olarak bakıcılık hizmeti veren çocuk ve bebek bakıcı maaşları 4 bin TL civarındadır. Hizmet kalitesine ve personel kalitesine göre bu ücret 20 bin TL'ye kadar ulaşmaktadır. Yatısız olarak hizmet veren çocuk ve bebek bakıcısı maaşları 3 bin TL civarındadır. Ancak bu rakamlar kayıtlı istihdam içinde olan personeller için geçerlidir. Sigortasız ve bağımsız olarak amatör ruhla bakıcı olarak çalışan personellerin maaşları bu rakamlara kıyasla oldukça düşüktür. Sigortasız olarak çalışan ve yatısız hizmet veren çocuk ve bebek bakıcı ücretleri yılında ortalama 2 bin TL civarındadır. Ankara'da çocuk ve bebek bakıcısı maaşları asgari ücret olan 2020 TL civarındadır. Konya'da çocuk ve bebek bakıcı maaşları 1500 TL civarındadır. İstanbul'da çocuk ve bebek bakıcı maaşları 2 bin 500 TL'den başlamaktadır.

Çocuk ve Bebek Bakıcısı Maaşları

Çocuk ve bebek bakıcıları bazı unsurlara göre değişik ücretler alabilmektedir. www.perakendekulis ailesi olarak bakıcı ücret yelpazesini anlatmaya çalıştık. Ancak yabancı bakıcı çalışanlara ve yabancı bakıcı ücretleri konusuna değinmedik. "Çocuk bakıcı maaşları ne kadar?" ve "Bebek bakıcı maaşları ne kadar?" sorularını soran binlerce kişi için bu konuyu da masaya yatıralım. Türkiye'de yabancı çocuk ve bebek bakıcıları genelde Orta Asya ülkelerinden gelen Türk kökenli çalışanlardır. Ülkede genellikle kaçak veya oturum süresine bağlı olarak sınırlı sürelerde kaldıkları için sigortasız olarak çalışırlar. Bu nedenle bu yabancı bakıcı ücretleri oldukça düşüktür. Bu bakıcılar 2018 yılında 1500 TL civarında ücret alırken 2019 yılında 2 bin TL ücret istemektedirler.

Yabancı bakıcı ücretleri her zaman düşük değildir. Türkiye'de yaşamını sürdüren pek çok yabancı kökenli bakıcı bulunmaktadır. Bu isimler arasında işinin ehli olan çok sayıda bakıcı bulunmaktadır. Ayrıca bakıcıların yabancı dil bilmeleri nedeniyle bakıcılık ücretleri de oldukça artmaktadır. Üstelik bakıcılık eğitimi alan, yabancı dil bilen, profesyonel olarak bu işi yapan bakıcıların maaşları dudak uçuklatacak cinstendir. Türkiye'de profesyonel olarak bakıcılık yapan yabancı bakıcı maaşları en az 1000 dolar civarındadır. Bu da 5 bin TL ile 6 bin TL arasında bir rakama tekabül etmektedir. Ayrıca saat başına 100 dolar alan yabancı bakıcılarda bulunmaktadır.

Çocuk ve Bebek Bakıcısı Saat Ücretleri

Çoğu aile yalnızca eve dönene kadar çocuk ve bebeklerini bakıcıya bırakmak istemektedir. Bu durumda bakıcıların çalışma saatleri de değişmektedir. Yatılı kalmayan ve yalnızca birkaç saat bakıcılık yapan personeller ücretlerini saat başına olarak ayarlamaktadır. Çocuk ve bebek bakıcı saat ücreti yılında değişiklik göstermektedir. Güvenilir birinden ortalama bir hizmet almak isteyen aileler saat başına 50 ile 200 TL arasında bakıcı ücreti ödemektedir.

Yorum Gönderme

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda