27.04.2014

BaşGimpa Çalışma Şartları/Maaşları
Ankara merkezli ve çok kısa süre de büyüyen,birden fazla il de hizmet veren yerel bir işletmedir BaşGimpa.Tek şubeli bir marketten bir zincire uzanan klasik bir hikayeye sahiptir.İzlenimlerimize göre daha da büyümeye devam edecek gibi.

BAŞGİMPA MARKET ÇALIŞMA ŞARTLARI

BaşGimpa Market'de günlük çalışma saati yasaların belirlediği şekilde 7,5 saattir.Çay ve yemek molanız bu saatlere dahil değildir.Molalarınız ile beraber mağazalarda geçireceğiniz,toplam süre 8,5 saati bulur.Haftada bir gün izin ve yılınızı doldurmanız durumunda,14+2 gün şeklinde yıllık izin kullanma hakkınız bulunmaktadır.

Personel her hafta değişen vardiyalar ile çalışır.Vardiyalar sabahçı ve akşamcı şeklinde olur.Vardiya düzenini ve haftalık izin düzeninden birim şefiniz sorumludur.

BAŞGİMPA MARKET PERSONEL MAAŞLARI

Bir çok yerel perakendecide olduğu gibi BaşGimpa Markette de personel maaşları farklılık gösteriyor.Yerel perakendeciler personel konusunda biraz daha vefalı ve tutucudur diyebiliriz.Zira şirkette uzun yıllardır görev yapan,tezgahtarlar bu konuda biraz şanslıdır diyebiliriz.

Firmada tezgahtarlar yani Kasap-Şarküteri ve Manav haricinde kalan çalışanlar Kasiyer,Reyon Personeli vb... Asgari Ücret ile istihdam edilmektedir.Tezgahtar maaşları ise çalıştığı yıl ve iş tecrübesine göre Asgari Ücretin bazı durumlarda %40 üzerine çıkabilmektedir.

Tabi sadece maaş ile sınırlı değil ödemeler.Firma personel yemeğini  karşılıyor ve Prim sistemi ile satışa göre ödül veriyor.Her ay mağazalara hedef cirolar verilir bu hedef ciroların aşılması durumunda,her personel maaşına ek olarak prim almaya hak kazanır.

Kısaca özetlemek gerekirse Maaş + Yemek + Prim şeklinde bir tablo çıkmaktadır karşımıza.Mağaza yöneticilerinin çalışma saati ve maaşları personelden farklıdır.

8 yorum :

 1. haftada 1 gün açılış kapanış yaptırılıp ücret verilmemesinin sebebi nedir ?
  2 kişinin çalıştıgı bır tezgahta birinin gelmemesinde yada yıllık izine çıkmasında diğerinin onun yerinede çalışıp açılış kapanış yaptırılması ve ücret verilmemesinin açıklaması ne olabilir anlamıyorum...göz göre göre hak yemek değilmi ? ücretsiz kimler çalışır ücretsiz çalışana ne denir köle denmezmi ? market çalışanları gerçekten çok ağır şartlarda ve çalışma saatlerini ve şartlarını göz önüne aldığımızda asgari ücretin altında çalıştıkları görülüyor belki bu şartlardan dolayı köşedeki bakkalda 1 kilo şeker 3 liraya satılırken bu tip marketlede iki buçuk lira olmasının sebebi herhalde budur..

  YanıtlaSil
 2. full yapma gibi bir zorunluluk yok. bu ülke de işçiler kuzu gibi olduğu için ne denilirse yapıyor. resmen hakkınızı emeğinizi sömürüyorlar. bunca yediklerin hakkını ahirette nasıl verecekler bilemiyorum.

  YanıtlaSil
 3. Haftada 1 gün kesin full yaparsınız. Buna ek olarak pazar günleri yemek gelmez ekmek arası çikolata verirler( en iyi ihtimal hazır çorba verirler). Maaşlar yılda en az 4-5 kere gününde yatırılmaz. Diğer marketlerde 20 kişinin çalıştığı şubelerde siz 10-13 kişi çalışırsınız. Resmi tatillerde çalışmanın ücreti ödenmez. Ramazan falan kimsenin umrunda olmaz 8:45-18:30 mesai saatiniz bir anda 8:45-20:00 olur. Bayramın ilk günü rakip firmalar kapalıyken siz çalışırsınız. Tabi ki buna karşılık olarak ücret ödenmez, beğenmiyorsan çık felsefesi dayatılır. İstifa ettiğinizde işten ayrılırken her türlü zorluk çıkarırlar vs. vs. İşin özeti kesinlikle yaklaşmamanız gereken bir firma. Diğer firmalara yönelin arkadaşlar...

  YanıtlaSil
 4. Aylık Hedefi tutturduğunuzda sadece mağaza müdürü asgari ücretin %10'u kadar prim alır. Diğer personellere prim verilmez. Yanlış açıklama yapmışsınız düzeltin lütfen.

  YanıtlaSil
 5. suanda basgimpada calisoyorum bu kadar rekzl bi firma gormedim sskdan bile kaciriyorlar elemanlarina sskdan kacirip para yatiriyorlar sonra o yuzle geri verin vermezseniz yillik izinleriniz iptal diyorlar issizlikten mecbur katlaniyoruz bulamiyoruz is

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,şikayetlerinizi 170 numaralı çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının şikayet hattına yapabilirsiniz.Emin olun bahsettiğiniz konuda hemen işlem yapmaya başlayacaklardır.

   Sil
 6. Bu markette 11 ay çalıştım keşek çalışmaz olaydım kasiyer olarak başladım haftada 1 gün izin 1 gün full çalıştım. Badym yıllık izne cıktıgında 7 gün full çalıştım bi sadece orada 50 lira fazladan maaş verdiler 11 ay boyunca maaşım 1399 tl ile 1430 tl arasında sürekli değişik yatırdılar. Kasa hedef ürünlerinde sattığınız uründen prim almassınız müdürler hep akrabalardır yani boluluysan yukselirsin yoksa hiçbirsey olamassın bölge müdürleri ayrı bi havadalar. Günlük 9 saat çalıstırırlar haftalık 60 saate kadar çalıstırırlar ama mesai ücreti vermezler vermiş gibi gösterip alamassınız yıllık izinleri istediğiniz zaman kullanamssınız onlar nezamn canları isterlerse kullanırsınız. Bi işiniz olur 2 saat izin istersiniz çok zor veririler ve karşılığında fazlasını alırlar. Ayda bir sayım olur sabah 8.45den gece 12 ye kadar çalıştırırlar ucret vermezler. Resmi tatilkerde calıstırılar ama ucret yıne vermezler. Sürekli eleman cıkar müşteri sürekli şikayetçi olur bu konuda ama onlar ilgilenmezler Bile. İşten çıkanın yerıne eleman getirene kadar o kişi haftalarca full çalışır yıne ucretını vermezler. Yani kısacası bu mağazaya mümkunse bulaşmayın okul derdınız vs gıbı nedenleriniz yoksa kesinlikle çalışmayın. Allah onları bildiği gibi yapsın başkada bişey demiyorum ben

  YanıtlaSil
 7. Bu markette 11 ay çalıştım keşek çalışmaz olaydım kasiyer olarak başladım haftada 1 gün izin 1 gün full çalıştım. Badym yıllık izne cıktıgında 7 gün full çalıştım bi sadece orada 50 lira fazladan maaş verdiler 11 ay boyunca maaşım 1399 tl ile 1430 tl arasında sürekli değişik yatırdılar. Kasa hedef ürünlerinde sattığınız uründen prim almassınız müdürler hep akrabalardır yani boluluysan yukselirsin yoksa hiçbirsey olamassın bölge müdürleri ayrı bi havadalar. Günlük 9 saat çalıstırırlar haftalık 60 saate kadar çalıstırırlar ama mesai ücreti vermezler vermiş gibi gösterip alamassınız yıllık izinleri istediğiniz zaman kullanamssınız onlar nezamn canları isterlerse kullanırsınız. Bi işiniz olur 2 saat izin istersiniz çok zor veririler ve karşılığında fazlasını alırlar. Ayda bir sayım olur sabah 8.45den gece 12 ye kadar çalıştırırlar ucret vermezler. Resmi tatilkerde calıstırılar ama ucret yıne vermezler. Sürekli eleman cıkar müşteri sürekli şikayetçi olur bu konuda ama onlar ilgilenmezler Bile. İşten çıkanın yerıne eleman getirene kadar o kişi haftalarca full çalışır yıne ucretını vermezler. Yani kısacası bu mağazaya mümkunse bulaşmayın okul derdınız vs gıbı nedenleriniz yoksa kesinlikle çalışmayın. Allah onları bildiği gibi yapsın başkada bişey demiyorum ben

  YanıtlaSil

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda