11.06.2015

Et Fiyatları ArtmayacakTürkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, ramazandaki kırmızı et tüketimini karşılamak için yeterli sayıda hayvanın bulunduğunu belirterek, “Bunun haricinde önümüz zaten Kurban Bayramı, üretici olarak fiyat artışı beklemiyoruz. Piyasada bunu speküle etmek isteyenler çıkacaktır. Bunlara hiçbir zaman prim vermedik, vermeyeceğiz” dedi.
Ramazana bir hafta kala iftar sofralarının vazgeçilmezi kırmızı etin fiyatları yeniden gündeme geldi. Geçen sene mayıstan bu yana yüzde 29 artan ortalama kırmızı et fiyatlarında ramazan ayı boyunca artış beklenmiyor.
Yaklaşık 1 ay önce “ithalat lobisi”nin et fiyatlarını speküle etmeye çalıştığını belirten Tunç, üretici fiyatlarını yukarıya doğru tırmandırmaya çalıştıklarını, ancak birlik olmanın getirdiği avantajla üreticinin oyuna gelmediğini ifade etti.

“DOĞRUSUKIYMANIN30-32LİRAOLMASI

Tunç, yem fiyatlarının kışın üreticilerin belini büktüğünü, ancak yazın gelmesiyle yemin çıkmaya başladığını ve hayvanların işletmelerde besi süresini tamamlama aşamasına geldiğini bildirdi.
Mevcut durumda üreticinin, hayvanını karkas olarak kilogramı 23 liraya kestirebildiğini söyleyen Tunç, “Tüketiciye kasaplar, marketler, zincir marketler çeşitli noktalarda mahalle ve bölgeye göre fiyatlandırıyorlar. Bunun doğru olanı kıymanın 30-32 lira civarında olması. Bundan yukarısı çok fazla kazanma hırsıdır. Çünkü tüketiciye 30 lira düzeyinde satış yapmasıyla satan kişi de aracı da ciddi anlamda para kazanır” ifadesini kullandı.

BİRYILDAYÜZDE2ARTTI

Ramazan öncesinde Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) maddelerin ortalama fiyatlarına bakıldığında geçen sene mayıs ayında 27 lira olan dana eti fiyatı bu sene mayısta yüzde 28,6 artışla 34,8 liraya çıktı. Koyun etinde de aynı dönemler kıyaslandığında yüzde 8,9’luk bir fiyat artışı meydana geldi. 2014 mayısta 26,5 liradan satılan koyun etinin kilogramı bu sene mayıs ayında 29 liraya yükseldi.

Zincir marketlerde dana kıymanın kilogramı 33,90 – 34,99 lira, orta yağlı dana kuşbaşı etin kilogramı 32,99 – 38,99 lira, dana bifteğin kilogramı ise 44,90 – 49,90 arasında değişiyor.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda