11.08.2015

Bölge Sorumlusu Nedir Ne İş Yapar?
Geçmiş zaman da,farklı perakendecilerin personel ve yani mağaza müdürü çalışma şartlarını inceledik.Lakin Bölge Sorumlusu,diğer adı ile Bölge Müdürü nedir,ne iş yapar ve çalışma şartları ne şekil de olur bu konulara hiç girmedik.İşte bu yazımız da sitemizi ziyaret edenlerin merak ettiği bir konuya değineceğiz.Yazımızın hemen başın da belirtelim ki,A101,Bim,Şok gibi marketler de Bölge Sorumlusu,diğer perakendeciler de genel de Bölge Müdürü olarak bilinen iş kolu,isim olarak farklı olsa da,sonuç itibari ile aynıdır.

Bölge Sorumlusu/Müdürü Ne İş Yapar?

Bölge sorumlusunun ilk görevi her ne olursa olsun,kendi kontrolündeki mağazaların çalışma düzenini sağlamaktır.Bu önemli görevden sonra mağazaların;aksaklıkları,giderleri,personel eksikleri,personelin ihtiyacı ve mağaza satışları temel de olmak üzere,daha bir çok konu ile Bölge Sorumlusu ilgilenmektedir.Kısaca mağazalar da,oluşabilecek bir aksaklıktan ötürü,Patron'a rapor sunabilecek kişi,Bölge Sorumlusudur.

Bölge Sorumlusu/Müdürü Gün de Kaç Saat Çalışır?

Bu kavram görecelidir.Şayet Bölge Sorumlusu olmayı kabul ettiyseniz,zaman mefhumu sizin için pekte önemli olmamalı.Zira Bölge Sorumlusunun belli bir çalışma saati yoktur.Gün olur akşam 18:00 da ev de olabilirsiniz.Gün olur 24 saat ayakta kalmanız gerekebilir.

Bölge Sorumlusu İzin Kullanır mı?

Bu durum da çalışma saati gibidir.Bazı yerel marketler de bölge sorumlusu,iki hafta bir izin kullansa da,genel de Pazar günleri Bölge Sorumlularının dinlenme günüdür.

Bölge Sorumlusu olarak Çalışılabilecek En iyi Marketler?

Tabi ki,yerel marketler bir lise yapılsa en son sıralar da yer alıyor.Migros,Beğendik,Kipa,Real,Carrefoursa ve indirim marketleri olan A101-Bim-Şok çalışma bakımı açısından en tepedeki perakendecilerdir.Bu marketler genel de Bölge Sorumlularına yüksek modelli araçlar tahsis etmektedir.

Bölge Sorumlusunun Maaşı Ne Kadardır?

A101,Bim ve Şok gibi marketler Maaşlar 4.000-5.000 TL + Prim şeklindedir.
Diğer Migros,Beğendik,Kipa,Real,Carrefoursa gibi perakendeciler de ise 4.500-6.500 TL aralığındadır.
Yerel Marketler de ise 4.000-6000 TL aralığın da olmasına karşın,bazı yerel market ayrıca maaşlara ek prim de vermektedir.

8 yorum :

 1. Ortaokul mezunu A101 de bölge sorumlusu olabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki olabilir.Perakende diploma ile yürüyen bir iş kolu değildir.Yöneticilik sabır,emek ve alınteri ister bu sektörde.

   Sil
 2. kaç yılda bölge sorumluluğunu veriyor ilar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıl vermek yanlış olur,zira ilk işe Bölge sorumlusu olarak da başlayanlar var.Lakin genel de 10 yıla yakın hizmet verenleri seçen bir yapı Bim.

   Sil
 3. orta okul mezunu bölge sorumlusu olamaz arkadaş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlkokul mezunu bile olabilir.Bu işin tahsil ile ilgisi yok.

   Sil
 4. Bölge sorumlusu derken nasıl bir bölgeden bahsediyoruz ege bölgesi sorumlusu mu yoksa bir il'i parsellere ayırıp birkaç mahalleden oluşan bir bölgeden mi bahsediyoruz??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Verdiğiniz ikinci örnek bizim bahsettiğiniz "Bölge sorumlusu veya Bölge müdürü" manalarına daha uygun.Zira genel bir bölge değilde,mahalle veya bir birine yakın olan şubeler ile ilgili olabilen diyebiliriz.

   İlk örnek verdiğiniz daha kapsamlı bir makam.

   Sil

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda