3.11.2017

Lezita'dan Türkiye'de Bir İlkGurme Lezzetler ürün serisi, geleneksel tatları pratik hazırlama yöntemleriyle buluşturuyor.

Abalıoğlu’nun gıda sektörüne kazandırdığı Lezita markası, inovatif bir ürün grubu olan Gurme Lezzetler serisini tüketicilerin beğenisine sundu. Geleneksel tatları pratik hazırlama yöntemleri ile buluşturan ve bu özelliğiyle Türkiye'de bir “ilk” olan Gurme Lezzetler serisinin detayları, 1 Kasım'da Ortaköy Ruby Restaurant'da düzenlenen bir lansman toplantısıyla paylaşıldı. “Hayat Kurtaran Lezzetler” mottosuyla sunulan Gurme Lezzetler serisinde; Piliç Tandır, Piliç Ciğer Kavurma, Piliç Kasap Sucuk ve İskender Soslu Piliç Döner ürünleri yer alıyor.

Abalıoğlu Grubu Gıda İş Ünitesi Genel Müdürü Mustafa Özdil, Abalıoğlu’nun yarım yüzyıla yaklaşan sanayi ve girişimcilik tecrübesini yansıttığı Lezita’nın sektörün en sevilen markaları arasında yer aldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “2006 yılında İzmir-Kemalpaşa’da, Türkiye’nin en modern ve en büyük et entegre tesisini ülkemize kazandırarak piliç eti ve ileri işlenmiş et üretimine hızlı bir başlangıç yaptık. Bu tarihten itibaren piliç eti ve ileri işlenmiş ürünler pazarında kaliteli ürünlerimizle hep ön sırada yer aldık. 2010 - 2016 yılları arasında üretim ve satış adetlerini istikrarlı bir şekilde büyütmeyi başardık. 2010 yılından 2017 yılına kadar toplamda %66’lık bir büyüme, ileri işlenmiş ürünlerde ise %360’lık bir büyüme gerçekleştirdik. Lezita olarak sektördeki ilk beş marka arasında yer alıyoruz. Pazar payımız ise %7”.

Mustafa Özdil, 2012 yılında 83 milyon ton olan dünya üretiminin 2016 yılında %7,5 büyüyerek 90 milyon tona ulaştığını, Türkiye’de ise bu 5 yıllık dönemde 1.7 milyon ton olan üretimin %22 büyüyerek 2.1 milyon tona ulaştığını söyledi. Özdil sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de ve dünyada meydana gelen sıra dışı olayları değerlendirdiğimizde her şeye rağmen istikrarlı bir büyümenin olduğunu görüyoruz. 80 milyon nüfusa sahip Türkiye’de kişi başı tüketim 22,5 kg’dir. Et tüketimi ABD’de 95 kg, Brezilya’da 75 kg, Avrupa’da 68 kg, Türkiye’de 38 kg’dır. 38 kg’ın 23 kg’ı piliç etidir.

Türkiye’de domuz eti tüketilmemesi ile gelen hayvansal protein açığını, dana eti ve balık fiyatlarının yüksek olması ile birlikte kapatabilecek ekonomik ve faydalı olan piliç etinde gidecek daha çok yol var.”

Lezita Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Uzunoğlu ise Lezita’nın taze ve dondurulmuş piliç etinden şarküteri ve köfte ürünlerine, modern kaplamalı ürünlerden döner gibi geleneksel ürünlere kadar 3 bin farklı ürüne sahip olduğunu belirtti.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda