27.12.2017

Kipa,Borsa Sayfasını Kapatıyor2017 yılında İngiliz Tesco tarafından,Anadolu grubunun işlettiği Migros'a devrolan Kipa'nın borsa'da işlem gören hisselerinin ve faaliyetlerinin durdurulması ile ilgili bir açıklama yapıldı.

Migros Ticaret AŞ, Kipa genel kurulunca borsa kotundan çıkmaya ilişkin karar alınması halinde zorunlu pay alım teklifi yükümlülüğünün yerine getirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurulmasına karar verildiğini bildirdi.

Migros Ticaret AŞ tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan açıklamada, Migros'un Kipa'nın sermayesindeki pay oranının yaklaşık yüzde 96,25 olduğu ve bu suretle şirketin Kipa'nın oy haklarının yüzde 95'inden fazlasına sahip olduğu belirtildi.

Kipa'nın yaklaşık yüzde 3,75 olan fiili dolaşımdaki pay oranının oldukça düşük olması ile bir borsa şirketi olarak varlığını devam ettirmesinin ortaya çıkardığı operasyonel zorluk ve maliyetlerin ortadan kaldırılması amacıyla Kipa'nın borsa kotundan çıkması hususu değerlendirildiği belirtilen açıklamada, Kipa genel kurulunca borsa kotundan çıkmaya ilişkin karar alınması halinde zorunlu pay alım teklifi yükümlülüğünün yerine getirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurulmasına karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada, "Kipa'nın Borsa kotundan çıkması işlemlerinin tamamlanması için şirketimizce yapılması gereken iş ve işlemler ile gerekli mercilerden ilgili izinlerin alınması ve anılan sürecin sonuçlandırılması hususunda Şirket (Migros) yönetiminin görevli ve yetkili kılınmasına karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

2 yorum :

  1. Anlamadım.. Kipa çalışanıyım dı.. Ne demek oluyor ç

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kipa,artık kendi ismi ile bir yerde işlem yapamaz anlamına geliyor.Zira artık güç Migros'un.Borsa da yer alan hisselerde tamamen Migros'a geçecek.

      Sil

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda