21.03.2018

Kipa 2018 Çalışma Şartları/MaaşlarıTesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş., 1992 yılında 100 girişimcinin katılımı ile İzmir’de kuruldu. Türkiye’de önemli perakendeciler arasında yer alan Kipa’nın, ana hisseleri 11 Kasım 2003 tarihinde İngiltere merkezli Tesco tarafından satın alındı. 10 Haziran 2016 Cuma günü Tesco Kipa'nın Yüzde 95.5'ini 302 Milyon Liraya Migros'a satmıştır.Dolayısıyla şu an için Kipa'nın Çalışma Şartları,Migros'un Çalışma Şartları ile aynıdır.

Kipa Çalışma Şartları 2018

Kipa,işçi istihdamında her şeyi tamamen yasaların emrettiği şekilde yapar.Günlük çalışma saatleriniz molalar dahil 8,5 saattir.Hafta da bir gün izin ve yılınızı doldurmanız halinde 14+2 gün şeklinde yıllık izin hakkınız olmaktadır.Zaman zaman sizden fazla çalışmanız istenilebilir,bu fazla çalışmalar için denkleştirme yapılabilir veya maaşınıza ek bir ödeme almanız söz konusu olur.

Personel her hafta değişen vardiyalar ile çalıştırılmaktadır.Vardiya çizelgesi şefler tarafından yapılır ve son olarak yöneticiler tarafından kontrol edilmektedir.

Kipa Maaşları 2018

Firma gıda perakendecileri içinde en farklı maaş sistemine sahip olan şirkettir.2017 yılında yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile 1-5 yıl arası çalışıyor olanlara %8,5-10 yıl arası çalışıyor olanlara %11,10-20 yıl arası çalışıyor olanlara ise %15  zam yapıldı.Ayrıca bu zamlar ile Asgari ücretin altında kalan maaşlar 2018 yılında Asgari ücret seviyesine çıkarıldı.

Kipa'da Kasiyer,Reyon Personeli,Temizlikçi ve benzer iş kollarında çalışanlar Asgari ücretten yaklaşık %5 daha fazla maaş almaktadır.

Kasap,Şarküteri ve Manav olarak çalışanların maaşları ise Asgari ücretten %20 daha fazladır.Fakat tezgahtarlar zaman içinde hem maaş olarak hemde kıdem olarak yükselebilmektedir.

Maaş ödeme sistemi: Ayın 4'ün de Yol Parası-Maaş 11'in de-Avans ise 26'sin da verilir.Ücretler Garanti bankasına yatar.

Sendikal Haklar

Kipa'da çalışan personel sendikal haklara sahiptir.Haklar nedir diye sorarsanız sıralayalım.

2014 yılına kadar firma yılda 4 sefer maaşınızın yarısını ikramiye olarak verirdi.2014 yılından sonra 4 ayda verilen bu tutar yılın her ayına eşit olarak bölünmüştür.

-Yol Parası (2018 yılı için 225 TL)
-Gıda Çeki (150-200 TL arasında)
-Deterjan Yardımı
-Yıllık İzin Harçlığı (Maaşa göre değişiyor)
-Okul Masrafı Yardımı (Çocuk sayısına göre değişiyor)

Ayrıca firma prim sistemi ile çalışmaktadır.Hem mağaza bazında hem de reyon bazında prim veriliyor.Primlar maaşınızın %25'ine kadar çıkabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse: Maaş + Prim + Sendikal Haklar gibi bir tablo çıkmaktadır karşımıza.

Kipa'da yemek şirkete aittir.Bazı mağazalar küçük olduğundan dolayı yemekhanesi yoktur.Bu mağazalar da ise personele yemek parası verilmektedir.Ayrıca belirtmekte yarar var,şehrin dışında uzak mağazalar sabah ve akşam servis imkanı sağlanmaktadır.

Not: Yönetici maaşları ve şartları farklıdır.Yöneticiler sendikal haklardan faydalanamaz.

13 yorum :

 1. Sakal veya top sakal olucak sekilde çalışabiliyor mu?

  YanıtlaSil
 2. 18 yaş altı lise öğrencisiyim. yazın çalışabilir miyim?

  YanıtlaSil
 3. 6 kere başvurdum ikisinde 10 gün içinde arariz dediler ne arayan oldu ne soran sebebi nedir?

  YanıtlaSil
 4. Yakın zamanlarda İzmir Kipa marketlerde işçi alımı yapılacak mı? İş başvurusunda bulunmak istiyorum.

  YanıtlaSil
 5. Görüşme sonrası ne zaman ararlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde 3-30 gün içinde dönüşler yapılıyor.

   Sil
 6. Didim kipaya personel alimi yapiyormusunuz tesekkurler

  YanıtlaSil
 7. Şu an için alımların aktif olması gerekiyor.

  YanıtlaSil
 8. Canakkale kipa eleman araniyormu

  YanıtlaSil

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda