4.03.2018

Markaların İsimlerinin HikayeleriSektörde öyle markalar var ki,kurulduğu ilk günden günümüze uzanan süreci incelediğimizde karşımıza muazzam bir hikaye çıkıyor.Zaten bir markanın,Marka olabilmesi için mutlak surette bir hikayesi olmalıdır.


İşte size,küresel marka olmuş 20 devasa şirket ve kısaca isimlerinin kısaca açılımları.


1. Amazon
İlk ismi Cadabra idi. Ancak kısa sürede bu isim “Cadaver” (Kadavra) sözcüğünü çağrıştırdığı için değiştirildi. Kurucu Jeff Bezos yeni isim olarak, alfabetik sıralamada üst sıralarda yer alması için A harfiyle başlayan bir kelime düşünmeye başladı, dünyanın en büyük ırmağı Amazon’un isminde karar kıldı.


2. Ikea
Şirketin ismi, kurucusu Ingvar Kamprad’ın; onun doğduğu çiftlik Elmtaryd’in ve büyüdüğü köy Agunnaryd’in baş harflerinin yan yana gelmesinden oluşuyor.


3. P&G
Sabun üreticisi William Proctor ile mum imalatçısı James Gamble, 1837’de aynı aileden iki kız kardeşle evlenip bacanak olunca, güçlerini tek bir şirket çatısı altında birleştirmeyi düşünürler. Böylece günümüz P&G’si (Proctor&Gamble) doğar.


4. Starbucks
Kahve devinin ismi ilk önce, Herman Melville’in klasik romanı Moby Dick’teki geminin adı “Pequod” olarak düşünülür. Ancak bu isim kurul tarafından reddedilince, yine romandan bir karakter olan “Starbuck” ismine yönelinir.


5. Vodafone
İngiliz menşeili telekomünikasyon devi ismini İngilizce’deki “Voice” (ses), “Data” (veri) ve “Telephone” (telefon) kelimelerinden alıyor


6. Lego
Danimarka merkezli şirket Lego’nun ismi ,Türkçe’de “iyi oyna” anlamına gelen Legt Godt kelimelerinden geliyor.


7. Coca Cola
İçecek firması ismini koka bitkisi yaprakları ve kola fıstığından alıyor.

8. Nike
Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi Nike’nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası Nikea’dan geliyor. İznik kentinin antik ismi de Nikea’dır.


9. Virgin Records
Söylentiye göre ünlü plak şirketinin kurucusu Richard Branson’a bu isim “Bu sektörü hiç bilmiyorsun, bakire (virgin) sayılırsın” diyen bir arkadaşı tarafından önerilir. Branson fikri beğenir ve uygulamaya koyar.


10. Adidas
1949 yılında kurulan günümüz spor devi, ismini kurucusu Adolf Dassler’in takma adı “Adi” ile soyadının ilk üç harfinin birleşiminden alıyor.


11. Nintendo
Şirketin Japonca adı Nintendou’daki ‘Nin’ güvenilir, tendou ise cennet anlamına geliyor.


12. Reebok
Spor ürünleri üreticisi Reebok’ın ismi, Afrikalıların bir tür antiloba Rhebok diye seslenmesinden esinlenerek konulmuş.


13. Volkswagen
Şirketin ismi Almanca halkın otomobili anlamına geliyor.


14. Nikon
Ünlü kamera ve lens üreticisi şirket ismini, Japon Optiği anlamına gelen Nippon Kogaku’nun kısaltılmış halinden alıyor.


15. Pepsi
Pepsi ismini bir tür sindirim enzimi olan Pepsin’den alıyor.


16. Intel
Integrated Electronics’in kısaltması.


17. Canon
Kurulduğunda ismi Budizm’de merhamet tanrıçasının ismi olan Kwanon’du. 1935’de marka dünyaya açılma kararı aldığında isim yerini Canon’a bıraktı.


18. Nissan
Japon Endüstrisi anlamına gelen Nippon Sangyo sözcüklerinin kısaltılmışıdır.


19. IBM
IBM Bilgisayar devi ‘IBM’in açılımı ‘International Bussiness Machines’ yani Uluslararası İş Makineleri.


20. Saab
Bir zamanların sağlamlığıyla ünlü otomobil firması Saab, ismini ‘İsveç Havacılık Şirketi’nden (Senska Aeroplan Aktiebolaget ) alıyor.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda