26.03.2018

Market Etine Zam YoldaUzun uğraşlar sonucu sektörün iki dev discount(indirim) marketinde,halkın alabileceği fiyatlardan Kıyma ve Kuşbaşı satışına başlanmıştı.Lakin yakın zamanda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bir açıklama yaparak “Üreticilerimizin zarar etmeyecekleri bir fiyat düzenlemesine gidebiliriz” dedi.

Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından, kıymanın kilogramını 29 liradan, kuşbaşının kilogramını da 31 liradan satmak için başvuran 8 firma arasından, 81 ilde şubesi bulunan ve kendi satış noktalarının tamamında satış yapmayı taahhüt eden A101 ve BİM firmaları ile sözleşme imzalandı. ESK, 1 Kasım 2017 itibarıyla başlayan uygulama kapsamında A101 ve BİM’e aylık yaklaşık 5 bin ton et temin ederken, uygulama sonrası diğer market ve kasaplarda da kıyma ve kuşbaşı fiyatlarında 5 lira civarında düşüş oldu.

Fakıbaba: Uygulama amacına ulaştı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesindeki habere göre, Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, AA muhabirine marketlerde kırmızı et satışı uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ESK tarafından marketlere taze dana karkas et satışı uygulamasında amaçlarının, üreticileri ve kasapları mağdur etmeden, dar gelirli vatandaşların evlerine uygun fiyattan et girmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Fakıbaba, kasapların ve diğer marketlerin de indirime gitmelerinin, fiyatların düşmesi adına sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Bu gelişmeleri, uygulamanın regülasyon anlamında amacına ulaştığını göstermesi bakımından önemli gördüğünü dile getiren Fakıbaba, uygulamayı yaparken üreticiyi ve esnafı mağdur edecek, piyasadaki rekabet şartlarını bozacak bir duruma asla müsaade etmediklerinin altını çizdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, şunları kaydetti: “Bu hassasiyet içerisinde bir yandan et fiyatlarını regüle ederken, diğer yandan üreticilerimizi korumak adına, daha önce ESK’da 23,80 liraya kesilen karkas fiyatlarını 25,5 liraya çıkardık. Piyasayı yakından takip ediyoruz. Gelişmelere göre maliyetleri göz önünde bulundurarak üreticilerimizin zarar etmeyecekleri bir fiyat düzenlemesine gidebiliriz. Ayrıca bu yıl 200 başa kadar yerli büyükbaş hayvan besleyip kesime getiren yetiştiricilerimize, herhangi bir ruhsatlı kesimhanede kesimi yapılması kaydıyla hayvan başına 250 lira destek vereceğiz.”

Bülent Tunç: Demek ki fiyatları düşürebiliyorlarmış

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç ise hayvancılık için verilen destekleri olumlu bulduklarını, bu desteklerle Türkiye’nin dışa bağımlılığının azaltabileceğini vurguladı. Daha önce üreticinin “spekülatör” olarak suçlandığını ifade eden Tunç, “Etin kilogramının 40-45 liraya satılmasının sebebi üretici olarak biliniyordu. Marketlerde ucuz et satış olayı çok doğru ve yerinde bir karar oldu. 40-45 liraya et satan kasap da fiyatını düşürmek zorunda kaldı. Üretici fiyatı aynı olmasına rağmen, daha önce ‘satmam’ diyen kasaplar, marketler fiyatlarını indirdi. Bu marketler ve kasaplar demek ki fiyatları düşürebiliyorlarmış” değerlendirmesini yaptı.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda