26.03.2018

Stajyer Öğrenci Çalışma Şartları/MaaşlarıMeslek liselerinde öğrencilerin iş hayatına adapte olmaları ve seçmiş oldukları mesleklerde tecrübe kazanmaları için,resmi veya özel kurumlarda haftanın belirli günleri çalışması ön görülür.Bu çalışma adına "Staj" denir.

Staj çalışması meslek liselerinde 11. ve 12. sınıfta başlar.Öğrenci 11. sınıfa geçtiği an yaz tatili dahil olmak üzere,kendisine Staj yapacağı bir kurum bulması mümkündür.Yaz tatili boyunca kendisine bir iş yeri bulamayan öğrenciye,okul Staj yapması için bir iş yeri bulur.Stajyer Öğrenci Çalışma Şartları/Saatleri ve Maaşları aşağıdadır.

Stajyer Öğrenci Çalışma Şartları

Stajyer öğrencilerin çalışma şartları tamamen ülkemizdeki yasal kanunlara göre uygulanmaktadır.Bazı meslek liselerinde hafta içi iki gün,bazı meslek liselerinde ise hafta içi üç gün,şeklinde Staj süresi olabilmektedir.Hafta sonları Staj yaptığı iş yerinde çalışıp çalışmamak tamamen öğrenciye kalmış bir durumdur.Fakat,fazladan çalışmalar için ekstra ücret ödenmesi zorunludur.

Çalışma saatlerine gelince,çalışmış olduğu gün boyunca 7,5 saat ve 1 saati de yemek molası olmak üzere toplamda iş yerinde 8,5 saat bulunması gerekmektedir.Sigorta konusuna gelecek olursak,öğrenci bu süre içinde Stajyer sigortalı olarak görünür.Sağlıkla ilgili bir çok konuda SSK'nın imkanlarından yararlanır.Fakat bu çalışmış olduğu süre emeklilik gün sayısına eklenmemektedir.

Stajyer öğrenci Maaşları

Ve gelelim en merak edilen konulardan birine.Stajyer öğrenci maaşları ülkemizde yasal bir düzenleme ile korunmaktadır.Zira bir kurum çalıştırdığı bir Stajyere en az Asgari ücretin 3'te-1'i kadar maaş vermek zorundadır.Yani maaş Asgari Ücretin 3'te 1'inden daha az olması mümkün değildir.

Peki alt taban bu,üst tavan ne olmalıdır diye sorarsanız?Asgari ücret kadar maaş veren kurumlarda vardır.Lakin bu kurumlarda öğrenciler neredeyse haftanın 5 günü çalıştırılmaktadır.Asgari ücretin üzerine çıkan kurumlar genelde,özel iş yerleridir.Resmi kurumlarda staj yapanların üst rakamlar da maaş alması neredeyse imkansız.

Stajyer Öğrenci Maaşları Ne Zaman Yatar?

Bu sorunun cevabı değişkenlik göstermektedir.Zira devlet kurumlarda staj yapanların maaşı,çalıştıkları ayı tamamlayan,aydan sonraki ayın 5'i-15'i arası yatmaktadır.Özel sektörde staj yapanların ise 10'u-20'si arası olabilmektedir.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda