14.05.2018

Makro Market Malatya Şubelerini DevrettiPerakende sektörünün duayen markalarından biri olan Makro Market'te küçülme süreci devam ediyor.Geçtiğimiz aylarda İstanbul operasyonu olan Uyum Market'i Migros grubuna devreden Makro Market,bu kezde Malatya mağazalarını devretti.

Yakın zamanda sektör bir çok markanın iflasına ve devrine şahit oldu.Yaşanan tüm ekonomik olumsuzluklara karşın,düze çıkak için oldukça hummalı bir şekilde çalışan ve özveri harcayan perakendecilerin başında hiç şüphesiz Makro Market vardır.

Firma 2017'nin son çeyreğinde beklenmedik bir şekilde Konkordato talebinde bulundu.Yaklaşık 6 ay gibi kısa bir süre hacze karşı koruma altına alınan Makro Market,bu süre içinde İstanbul operasyonu olan Uyum Market'in tamamını,sektörün lideri Migros'a devretti.Bu devir sonrasında Makro Market Konkordato'dan çıktı ve yapılan birinci alacaklılar toplantısında,alacaklılar firmanın devam etmesi yönünde mutabakat sağladı.

Küçülme operasyonuna giren bir çok perakendeci gibi,Makro Market'te karsız ve yüksek giderli mağazalarından kurtulmaya başladı.2018 yılının başında kangren olmuş şubelere neşter vuran firma,son olarak Malatya ilimizde bulunan üç mağazasını devretme kararı aldı.

Şubelerin devri ile ilgili resmi bir açıklama yapılmazken,üç mağazanın Malatya ilimizde oldukça kuvvetli olan ve toplamda 44 şubesi bulunan Esenlik Market'e devredildiği ihtimali üzerine duruluyor.

11 yorum :

 1. Perakende kulis sırada hangi mağaza var Malatya'dan sonra çok söylenti var aslında soylentidende öte tabi sizin haberiniz yok samsun konya karaman Mersin Kayseri hangisi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda kesin şöyle/böyle olur demek yanlış olabilir.Lakin en baştan beri bizim düşüncemiz,Ankara ve Kayseri illeri dışında kalan mağazalarda ciddi küçülmeler olabileceği yönündeydi.Nitekim bu öngörümüzde haklı olduğumuz yavaş yavaş doğrulanıyor.

   Sil
 2. Sayın perakende kulis malatyada çalışan bizlerin tazminatları hakkında bilgi verebilir misiniz ? Şimdiden teşekkürşer. ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konu hakkında ne yazık ki bizim bir bilgimiz bulunmuyor.

   Sil
 3. Perakendecilik meslek olarak pek görülmediği için ülkemizde insan kaynağı sirkülasyonu hızlı bi sektör perakende. Doğal olarak fazla miktarda işe giren çıkan oluyor. Bana göre perakendeciler daha çok insan kaynağına yatırım yapmalı çünkü işini seven biri gerçekten çalıştığı kurumada ciddi katkı yapacaktır. Önce insan kaynağını halledersek gerisi çok rahat gelir diye düşünüyorum. Daha fazla ciro daha karlı şirketlerimiz olur.

  YanıtlaSil
 4. Katılıyorum fakat parakende sektörü meslek dalı olarak görünmüyor bir iş veren tarafından malasef 10 yıllık bir çalışanla 1 yıllık çalışan eşit ücret alıyor.

  YanıtlaSil
 5. konya'daki bazı mağazalarıda çetinler market talip

  YanıtlaSil
 6. Hiç unutmuyorum cuma günü konya merkez makronun açılışı vardı.
  Hiç bir personeli cuma namazına göndermemişlerdi. Şimdi aynı şeyler devam ediyor cuma saatinde mağazalar kapanmıyor. Şu mubarek günde bile akşama kadar aç susuz çalışan elemanları iftar saatinde mağaza kapatmayıp nöbetleşerek iftar yapılıyor yani nöbete kalan bir personel oruç tutmayan üç beş avarenin keyfi için aç susuz beklemeye devam ediyor.
  Bu zihniyetle devam ederlerse Allah bunları daha çok şeylere muhtaç eder.

  YanıtlaSil
 7. Karaman la alakalı bilginiz varmı inşaat firmalarıyla alakalı söylentiler duyuluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda bize gelen bir duyum yok.Zira bir gelişme olursa sizinle paylaşmaya özen gösteriyoruz.

   Sil

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda