11.08.2018

Şok İlk Yarıyı Başarıyla Tamamladı2018 yılı itibarı Borsa'ya girmek dahil bir çok konuda hızlı ve başarılı bir süreç geçiren Şok Market'in istikrarlı büyümesi rakamlara yansıdı.Şirket, halka arzdan elde ettiği gelirler ile borçluluğunu önemli ölçüde düşürerek bilançosunu güçlendirdi.

Şok Marketler Tic. AŞ Kamuoyu Bilgilendirme Platformu’na (KAP) 2018’in ikinci çeyrek mali tablolarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Şok Marketler, yılın ilk yarısında 632 yeni mağaza açarak yıllık ortalama bin mağaza açma hedefine sağlam adımlarla yaklaştığını gösterdi ve yine aynı dönemde yaklaşık 3 bin kişiye daha istihdam sağlayarak, çalışan sayısını 27 binin üzerine çıkardı. Buna paralel olarak Şok Marketler 2’nci çeyrekte net satışlarını yüzde 33 oranında artırarak 2,9 milyar TL’ye çıkardı ve böylece şirketin ilk yarıyıl toplam satışları yüzde 34’lük artış ile 5,5 milyar TL’ye ulaşmış oldu.

Şirket Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kârını (FAVÖK) geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 49 oranında artırarak 138 milyon TL’ye yükseltti ve böylece yılın ilk yarısında FAVÖK’ünü yüzde 46 artırarak 227 milyon TL’ye çıkarmış oldu. Şok Marketler’in, finansal borçlarındaki azalma da halka arz gelirlerinin verimli kullanıldığına ve bilançosunun güçlendiğine işaret ediyor.

Mayıs ayında son 10 yılın en büyük halka arzlarından birini gerçekleştiren Şok Marketler CEO’su Uğur Demirel yarıyıl sonuçlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Halka arzımızda yatırımcılarımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Halka arz sonrası ikinci bilanço dönemimizde çok daha sağlam neticeler ile yatırımcılarımızın karşısına çıktık. Yılın ilk yarısında 632 mağaza açarak ve mevcut mağazalarımızın satış performansını arttırarak gıda perakende sektörünün en hızlı büyüyen oyuncularından biri olma özelliğini sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra aynı dönemde FAVÖK karlılığımızı yüzde 46 artırarak satış büyümemizin üstünde bir performans gösterdik. Halka arzdan elde ettiğimiz gelirler ile finansal borçluluğumuzu minimize ederek bilançomuzu çok daha güçlü bir hale getirdik. Önümüzdeki dönemde de bu güçlü performansımızı devam ettirerek hissedarlarımıza ve paydaşlarımıza değer yaratmayı hedefliyoruz.”

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda