5.09.2018

Haksız Zam Yapan Marketleri İhbar EdinHaksız zam yapan marketleri ihbar edin

Ticaret Bakanlığı haksız zam yapan fırsatçılara göz açtırmayacak. Bakanlık bu konudaki şikayetlerin kendilerine ulaştırılmasını istedi. Yapılan şikayetler incelendikten sonra fahiş zam yapanlar hakkında önce para cezası sonra da faaliyeti durdurma cezası verilecek.

Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik sonrasında Ticaret Bakanlığından önemli bir hamle geldi.

Dövizdeki artıştan etkilenmediği halde zam yapanlara 50 bin TL’ye kadar ceza verilebilecek. Döviz kurunu bahane göstererek hiç etkilen memelerine rağmen ürünlere ciddi zamlar uygulayan bazı uyanık market, şirket ve esnaflara karşı harekete geçildi. Bakanlık, girdi maliyeti ve döviz kuru gibi değişimlerden etkilenmemesine rağmen herhangi bir mal veya hizmetin fiyatında artış yapanları ‘haksız ticari uygulama’ olarak kabul edecek.

Resmî Gazete’de yayımlanan son düzenlemede “Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak” da haksız ticari uygulama olarak kabul edilen örnek uygulamalar arasına alındı.

FAALİYETİ DE DURACAK


Bu düzenlemeyle, dövizdeki hareketliliği fırsat bilip ürünlerin fiyatını artıranlar hakkında haksız ticari uygulamanın üç aya kadar tedbiren durdurulması veya durdurulması yaptırımı veya 5 bin lira idari para cezası da uygulanabilecek. Tüketicinin korunması kanununda, ihlalin niteliğine göre bu cezaların birlikte veya ayrı ayrı verilebileceği de yer alıyor. Aykırılığın ülke genelinde gerçekleşmesi halinde idari para cezası 50 bin liraya kadar uygulanabilecek. Son günlerde vatandaşlar damacana sudan süt ve salçaya, yoğurttan toz bezine kadar birçok üründe ‘dövizi bahane eden’ zamdan şikayet ediyor.

Yorum Gönder

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda