18.11.2020

Sektörün Çalışma Saatleri DeğiştiKovid-19,tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini arttırmaya devam ediyor.Yaşanan can kayıpları,yeni tedbirler almayı gerektirdi.Bu tedbirler neticesinde perakende sektörünün açılış-kapanış saatleri de değişti.

İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen genelgeye göre, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye yönelik yeni tedbirler 20 Kasım Cuma saat 20.00'den geçerli olacak şekilde uygulanacak. Genelgede perakendeyi en yakından ilgilendiren konu olarak marketler ve AVM'lerin çalışma sürelerinin saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanması yer aldı.

Ayrıca sektörün dikkat etmesi gereken diğer bir madde de 20 yaş altı çalışanlar için geldi. Yeni alınan tebdirle 20 yaş altında olup çalışmayan vatandaşlara kısıtlama uygulanacak.

Perakende sektöründe yoğun olan 20 yaş altı çalışanların ise iş yerlerine gidip gelirken çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri mutlaka yanında bulundurması gerekiyor.


Yeni Tedbirler Alındı
Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

-65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde (10.00-16.00) sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil (Genişletme, Kapsamına alma) edilecek.

-Alışveriş merkezi, marketler, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.

-Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

-Restoranlar sadece paket servis yapacak.

-Kıraathaneler faaliyetlerine bir süre ara verecek.

-Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.

-Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.

Yorum Gönderme

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda