Güncel

9.02.2018

Migros 2018 Çalışma Şartları/MaaşlarıÜlkemizde perakende,marketçilik denildiğinde akla gelen ilk marka şüphesiz Migros olur.Hizmette yarım asrı devirmiş firma her yıl hem mağaza bazında,hemde müşteri ve ciro oranında artış ile,sektördeki liderliğini koruyor.2017 yılında yaptığı Kipa satın alması firmanın işlem hacminin ve sermaye bakımından büyüklüğünü bir kez daha ortaya koymaktadır.

Migros Çalışma Şartları 2018

Migros,işçi istihdamında her şeyi tamamen yasaların emrettiği şekilde yapar.Günlük çalışma saatleriniz molalar dahil 8,5 saattir.Hafta da bir gün izin ve yılınızı doldurmanız halinde 14+2 gün şeklinde yıllık izin hakkınız olmaktadır.Zaman zaman sizden fazla çalışmanız istenilebilir,bu fazla çalışmalar için denkleştirme yapılabilir veya maaşınıza ek bir ödeme almanız söz konusu olur.

Personel her hafta değişen vardiyalar ile çalıştırılmaktadır.Vardiya çizelgesi şefler tarafından yapılır ve son olarak yöneticiler tarafından kontrol edilmektedir.

Migros Maaşları 2018

Firma gıda perakendecileri içinde en farklı maaş sistemine sahip olan şirkettir.2017 yılında yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile 1-5 yıl arası çalışıyor olanlara %8,5-10 yıl arası çalışıyor olanlara %11,10-20 yıl arası çalışıyor olanlara ise %15  zam yapıldı.Ayrıca bu zamlar ile Asgari ücretin altında kalan maaşlar 2018 yılında Asgari ücret seviyesine çıkarıldı.

Migros'ta Kasiyer,Reyon Personeli,Temizlikçi ve benzer iş kollarında çalışanlar Asgari ücretten yaklaşık %5 daha fazla maaş almaktadır.

Kasap,Şarküteri ve Manav olarak çalışanların maaşları ise Asgari ücretten %20 daha fazladır.Fakat tezgahtarlar zaman içinde hem maaş olarak hemde kıdem olarak yükselebilmektedir.

Maaş ödeme sistemi: Ayın 4'ün de Yol Parası-Maaş 11'in de-Avans ise 26'sin da verilir.Ücretler Garanti bankasına yatar.

Sendikal Haklar

Migros'ta çalışan personel sendikal haklara sahiptir.Haklar nedir diye sorarsanız sıralayalım.

2014 yılına kadar firma yılda 4 sefer maaşınızın yarısını ikramiye olarak verirdi.2014 yılından sonra 4 ayda verilen bu tutar yılın her ayına eşit olarak bölünmüştür.

-Yol Parası (2018 yılı için 225 TL)
-Gıda Çeki (150-200 TL arasında)
-Deterjan Yardımı
-Yıllık İzin Harçlığı (Maaşa göre değişiyor)
-Okul Masrafı Yardımı (Çocuk sayısına göre değişiyor)

Ayrıca firma prim sistemi ile çalışmaktadır.Hem mağaza bazında hem de reyon bazında prim veriliyor.Primlar maaşınızın %25'ine kadar çıkabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse: Maaş + Prim + Sendikal Haklar gibi bir tablo çıkmaktadır karşımıza.

Migros'ta yemek şirkete aittir.Bazı mağazalar küçük olduğundan dolayı yemekhanesi yoktur.Bu mağazalar da ise personele yemek parası verilmektedir.Ayrıca belirtmekte yarar var,şehrin dışında uzak mağazalar sabah ve akşam servis imkanı sağlanmaktadır.

Not: Yönetici maaşları ve şartları farklıdır.Yöneticiler sendikal haklardan faydalanamaz.


10 yorum :

 1. Migrosa kariyer sitesinden basvuru yaptim gorusmeye cagrıldım olumlu olursa aricaz olumsuz olursa maille bilgilendiricez dediler 10 gün oldu olumlu olumsuz bir haber gelmedi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen dönüş yapmaları 20 günü bulabiliyor.Bir süre daha beklemenizde yarar var.

   Sil
 2. dün cv bırakmak için migrosa gittim üniversite mezunuyum baş örtüsü takıyorum müdürle görüştüm ama bana başörtüm olduğu için tercih etmiyoruz dedi bu nasıl bir zihniyet neden böyle hala günümüzde bu zihniyetle kurumlar ve kişiler var. böyle olduğuna dair önceden bir bilginiz varmıydı.***

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazkki,şu ana kadar başörtülü bir çalışan görmedik.Zira günümüz perakendeciliğinde,hala başörtüsünün sorun olması üzücü bir durum.

   Sil
 3. Ya arkadas net maasi yaz yok yol parasi yok yemek ceki net maas nettt yeni ise baslayan bir manav gorevlisi ne kadar maas alir onu yaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardes ben manavim her sey dahil elime 2150 TL maas geciyor.Cok rahatim tavsiye ederim.

   Sil
 4. Ben işletme lisans mezunuyum vede 27 yaşındayım bu işe en baştan başlayıp mağaza müdürü olma durumum nedir size göre bilgi verirseniz sevinirim iyi günler dilerim tavsiye edip kariyer hayatımı şekillendireceğim bilgi olarak söyleyeyim şuanki mesleğim muhasebe

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Reyon görevlisi olarak başlayıp yükselmeniz mümkün.Fakat oldukça sabır ve özveri gerekli.Merkez personeli olarak başlarsanız,kariyerinize merkezde yön verirsiniz.Saha da yani marketlerde başlarsanız,satış direktörlüğüne kadar bir yolunuz vardır.

   Sil
 5. 18 yaşındayım. Liseye dışardan devam ediyorum. Fiziğim tipim gayet iyi. Şansım %. kaç sizce?(REYON GÖREVLİSİ) Başvuru yapmaya hazırlanıyorum. Üniye hazırlanmak için tüüm bunlar.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Personel eksikliği varsa büyük olasılık işe alınırsınız.Genelde gençlere her zaman yer veren bir firmadır Migros.

   Sil

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda