10.03.2019

MİGROS 2019 Çalışma Şartları/MaaşlarıÜlkemizde perakende,marketçilik denildiğinde akla gelen ilk marka şüphesiz Migros olur.Hizmette yarım asrı devirmiş firma her yıl hem mağaza bazında,hemde müşteri ve ciro oranında artış ile,sektördeki liderliğini koruyor.2018 yılında yaptığı Uyum/Makro Market satın alması firmanın işlem hacminin ve sermaye bakımından büyüklüğünü bir kez daha ortaya koymaktadır.

Her sene olduğu gibi bu yılda siz değerli okurlarımız için Migros'un çalışma şartlarını detaylıca anlatacağız.Firmanın her ne kadar çalışma şartlarında bir değişiklik olmasa da,maaşlarda kısmi olarak artış sözkonusu.

Migros Çalışma Şartları 2019

Migros,işçi istihdamında her şeyi tamamen yasaların emrettiği şekilde yapar.Günlük çalışma saatleriniz molalar dahil 8,5 saattir.Hafta da bir gün izin ve yılınızı doldurmanız halinde 14+2 gün şeklinde yıllık izin hakkınız olmaktadır.Zaman zaman sizden fazla çalışmanız istenilebilir,bu fazla çalışmalar için denkleştirme yapılabilir veya maaşınıza ek bir ödeme almanız söz konusu olur.

Personel her hafta değişen vardiyalar ile çalıştırılmaktadır.Vardiya çizelgesi şefler tarafından yapılır ve son olarak yöneticiler tarafından kontrol edilmektedir.

Migros Maaşları 2019

Firma gıda perakendecileri içinde en farklı maaş sistemine sahip olan şirkettir.2017 yılında yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile 1-5 yıl arası çalışıyor olanlara %8,5-10 yıl arası çalışıyor olanlara %11,10-20 yıl arası çalışıyor olanlara ise %15  zam yapıldı.Ayrıca bu zamlar ile Asgari ücretin altında kalan maaşlar 2018 yılında Asgari ücret seviyesine çıkarıldı.

Migros'ta Kasiyer,Reyon Personeli,Temizlikçi ve benzer iş kollarında çalışanlar Asgari ücretten yaklaşık %5 daha fazla maaş almaktadır.

Kasap,Şarküteri ve Manav olarak çalışanların maaşları ise Asgari ücretten %20 daha fazladır.Fakat tezgahtarlar zaman içinde hem maaş olarak hemde kıdem olarak yükselebilmektedir.

Maaş ödeme sistemi: Ayın 4'ün de Yol Parası-Maaş 11'in de-Avans ise 26'sin da verilir.Ücretler Garanti bankasına yatar.

Maaşları özetlemek gerekirse 2019 yılı itibari ile:
Kasiyer - 2100-2300 TL
Reyon Personeli - 2150-2350 TL
Kasap - 2400-2900
Şarküteri 2350-2800 TL


Sendikal Haklar

Migros'ta çalışan personel sendikal haklara sahiptir.Haklar nedir diye sorarsanız sıralayalım.

2014 yılına kadar firma yılda 4 sefer maaşınızın yarısını ikramiye olarak verirdi.2014 yılından sonra 4 ayda verilen bu tutar yılın her ayına eşit olarak bölünmüştür.

-Yol Parası (2018 yılı için 225 TL)
-Gıda Çeki (150-200 TL arasında)
-Deterjan Yardımı
-Yıllık İzin Harçlığı (Maaşa göre değişiyor)
-Okul Masrafı Yardımı (Çocuk sayısına göre değişiyor)

Ayrıca firma prim sistemi ile çalışmaktadır.Hem mağaza bazında hem de reyon bazında prim veriliyor.Primlar maaşınızın %25'ine kadar çıkabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse: Maaş + Prim + Sendikal Haklar gibi bir tablo çıkmaktadır karşımıza.

Migros'ta yemek şirkete aittir.Bazı mağazalar küçük olduğundan dolayı yemekhanesi yoktur.Bu mağazalar da ise personele yemek parası verilmektedir.Ayrıca belirtmekte yarar var,şehrin dışında uzak mağazalar sabah ve akşam servis imkanı sağlanmaktadır.

Not: Yönetici maaşları ve şartları farklıdır.Yöneticiler sendikal haklardan faydalanamaz.


81 yorum :

 1. Merhabalar. Ben Migros ve bir çok markete başvuru yaptım ama kimse aramadı bunun nedeni seçim veya kriz olabilir mi? Ya da seçimden sonra ararlar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,Genelde dönmeleri özellikle 2019 yılından itibaren 30 günü bulabiliyor.

   Sil
 2. Merhaba 31 yaşındayım. 8 yıllık parekende mağazacılık geçmişim mevcuttur. Başvuru yapsam öncelik tanırlar mı?

  YanıtlaSil
 3. merhaba ben özlem 4 yıldır migrosta büro personeli olarak yani ürün girdi çıktı stok sayım kasa işlerine v.s bakıyorum. bir kaç ay sonra evlenecem ve evlilik dolaysı ile başka bir ile gidecem. evlendiğim için 4 yıllık tazminatımı alabiliyorum ama işimdende çıkmak istemiyorum. gideceğim ilde çok sayıda migros var nasıl bir yol izlemem gerekiyor benim o ilde migroslardan birisine yollamaları için. yada evlilik ile tazminatımı alsam daha sonra yeniden migrosa iş başvurusu yapsam yeniden alırlarmı beni işe. bunun yaşanmış bildiğiniz örnekleri varmı. teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem hanım durumu burada yazdığınız gibi mağaza müdürünüz veya sendika temsilcinize anlatın.Gideceğiniz şehir de açık varsa yardımcı olurlar.

   Sil
 4. Migrosa yeni başlıcam maaş ne kadar verirler tezgahtar olarak

  YanıtlaSil
 5. Migros dahil birçok markete gerek internetten gerekse şubelerinden başvurdum. Hiçbir şekilde olumlu bir yanıt alamadım. Tabi binlerce başvuru alıyorlar; gördüğüm kadarıyla pek fazla personel ihtiyaçları da yok. Misal 10 kişi alacaklarsa 1000 kişi başvuruyor. Geçen senelerde böyle değildi. Ülkede durum tam felaket.

  YanıtlaSil
 6. Geçen gün Migrosa başvuru formu vermiştim az önce aradılar daha önce görüşme yaptık mı dediler evet ama geri dönüş olmadı dedim forma daha önce başvuru yapmadım diye işaretledim beni bir kaç saniye bekletmeye aldılar sonra eski başvurunuzu değerlendirip geri dönüş yaparız dediler sizce yaparlar mı veya ne yapmam lazım yeni bir form doldursam benim olduğumu anlarlar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beklemenizde fayda var.Ihtiyaç durumunda dönerler.

   Sil
 7. Hocam merhabalar ben yaklaşık 3 gün önce migrosa başvuruda bulundum bugün aradılar yarın iş görüşmesine gideceğim Görüşmeden sonra direk evrak listesi verirler mi yoksa bir kaçgün bekletilir miyim teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Işe alınmış gini görünüyorsunuz.Hayırlı olsun.

   Sil
 8. İyi akşamlar ben 1 hafta önce migrosa başvuruda bulundum ve çağrıldım Görüşmede bana çalışma şartları hakkında bilgi verildi yaşım 27 erkeğim 3 4 yıllık tecrübem var sizce evrak için ne zaman dönüş yapılır bir de yaşım sorun olur mu

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar ben migros dahil bir çok yere başvuruda bulundum Migros haricinde hiçbir firma dönüş yapmadı Migros çalışma şartlarından bahsetti ve beni aracaklarını söyledi Yaklaşık bir hafta geçmesine rağmen geri dönüş yapmadılar sizce bana ulaştıkları numaradan arayıp sorsam olur mu yoksa tekrardan başvuru yapmalıyım tesekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,bu aralar dönüş yapmaları neredeyse 30 günü bulabiliyor.Bunun için biraz daha beklemeniz söz konusu olabilir.

   Sil
 10. Hocam iyi akşamlar ben migrosa başvuruda bulunmuştum iş görüşmesine gittim bana çalışma şartlarından bahsettiler. Bugün aradılar ve iş görüşmemin olumlu geçtiğini mail'ime evrak listesini göndereceklerini söylediler. Ancak beni sezonluk mağazaya alacaklarını söylediler. Şimdi sezon bitiminde işten çıkarılacakmıyım yoksa büyük şubelere gö derirler mi sezon bitiminde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizden memnun kalmaları durumunda,sezon bitse dahi siz işinize devam edersiniz.

   Sil
 11. Merhabalar Migros müdür yardımcısı maaşını öğrenebilir miyim

  YanıtlaSil
 12. Sayin adayimiz, Migros Ticaret AS.'e yapmis oldugunuz is basvurusuna istinaden, 17 Nisan Carsamba gunu Yali Mahallesi Ahmet Kemal Baysak Bulvari No:8 , Mavisehir MMM Migros icerisinde saat 12:00'da gorusmeye katiliminizi bekliyoruz, Tel:08503101700 Migros Ticaret A.S. Insan Kaynaklari Departmani. Böyle bir mesaj geldi telefonuna tam olarak ne ifade ediyor bu içerik sizce alınma ihtimalim nedir migrosa saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beklemeniz gerekiyor.işe alın.alı ma ihtimaliniz var.

   Sil
 13. Beklemem gerekiyor pekala. Peki olumlu geçerse görüşme ne kadar süre zarfında geri dönüş oluyorevrak hazırlama vs haberi için bilginiz var mıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde 3-25 gün içinde size dönüş sağlanıyor.Bu süreden sonra işe başlamanız 3 günü bulabiliyor.

   Sil
 14. Hocam kolay gelsin daha önceden de yazmıştım size. Migros mail gönderdi evraklarınızı hazırlayın dedi ve bana sizi işkur çalışma tarihiniz belli olunca tekrardan arayacağız dediler 6 gün geçti hala aramadılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evrak hazırlayın dediler ise rahat olun kesin iş başı yaparsınız.İşkur dan bir kaç evrağınızın şirkete gelmesini bekliyorlardır.Size şimdiden hayırlı olsun.

   Sil
 15. Migros çalışanıyım. Üniversite terkim. Açıköğretim okumam 2 veya 4 yıl fayda sağlar mı? Bölüm tavsiyeniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkcs söylemek gerekiese bir fayda sağlamayacaktır.Azimli ve dürüst çalışmanız yükselmeniz için yeterli.

   Sil
 16. Hocam ben migros işbaşı evraklarımı hazırlayıp bana söyledikleri gibi yolladıkları fax numarasıyla gönderdim lakin aradan 5 gün gecmesine rağmen hala işbaşı yapacağım günü arayıp söylemediler bu durumda ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evrak teslimi yaptıysanız en geç 10 gün içinde iş başı yaparsınız.Bu konuda endişelenmenize gerek yok.

   Sil
 17. Acaba usta kasap olarak işe alinsam maasmm ne kadar olur

  YanıtlaSil
 18. Iyi günler. Ben Migrosa daha önce 4 5 kere başvuru yaptım sanırım 2.de çağrılmış ama bir işe girdiğim için görüşmeye gidememiştim akabinde bir başvuru daha yaptım daha önce başvuru yapmadığımı cvde belirttim aradılar geçen gün görüşmemiz oldu mu daha önce dediler evet dedim biz tekrar değerlendireceğiz dediler fakat aramadılar bugün yine başvuru yaptım yine daha önce başvuru yapmadığımı belirttim yine ararlarsa hayır demeyi düşünüyorum çünkü Migrosa girmeyi inanın çok ama çok istiyorum size ise sorum şu ben telefondaki görüşmede hayır dersem görüşmeye çağırırlar ise görüşmede ya da telefondaki hayır cevabımdan sonra bununla ilgili araştırma yaparlar mı teşekkürker

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görüşme olup olmadığını sistemden,sizi çağırınca araştırıyorlar.Lakin sözlü veya yazılı bir görüşmeniz olduysa hayır demeniz bile,neticeyi değiştirmez.

   Sil
 19. Mrh. 17 Nisan 2019 iş görüşmesi yaptım."Telefonunuz açık olsun" haftaya değerlendirme yaptıktan sonra size haber vereceğiz dediler. 19-24 Nisan tarihlerinde telefonum arızalı olduğu için serviste idi. Bana dönüş yaptılar mı bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyük ihtimal aramışlardır,lakin ulaşamayınca siz hakkınızı kaybetmiş olabilirsiniz.Toplamda görüşmenin üzerinden 20 gün geçince tekrar bir daha başvuru yapın.

   Sil
 20. Iyi akşamlar. Ben Migrosa başvuru yaptım beni Iskur üzerinden mi alırlar eğer o şekilde alırlar ise son 1 ay gibi sigortasız olmam gerekiyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde bu ara tüm alımlar işkur üzerinden yapılıyor.

   Sil
 21. Peki işkur olursa son 1 ila 3 ay arası sigortasız mı istiyorlar

  YanıtlaSil
 22. Merhabalar. Ben hem Migros hem başka bir markete başvuru yaptım Migros beni görüşmeye çağırıyor fakat diğer market olumlu oldu ve Iskur üzerinden işe başlayacağım son 1 ay sigortasız olmam da gerekiyor ayrıca. Neyse size sorum şu eğer Migrosta olumlu olursa ve Iskur üzerinden işe alınır isem yine son 1 ayın dolması mı gerekir ya da sorunsuz şekilde girebilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olumlu olursa sizi direk işe alırlar.Zira son bir ayın sorun olmaması gerekiyor.

   Sil
 23. Merhaba 2018 ocak ayında CarrefourSA dan ailevi nedenden dolayi çıkış yaptım.tekrar giriş yaptığımda kaldığım yıldan devam edebilirmiyim. Yoneticimin insiyatifinde.

  YanıtlaSil
 24. Merhaba.. Beni geçen gün Migrostan aradılar Perşembe gününe randevu verdiler ertesi gün yine aynı kişi aradı Cumaya ertelendiğini söyledi bunun sebebi nedir? Birde 2 senelik falan market tecrübem var beni işe alma şansım nasıldır? Son olarak görüşme günü mü işe alındığım söylenir mesela daha sonra biz sizi ararız derler ise ümidimi o an kesmeli miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yoğunluktan dolayı ertelemişlerdir.Aradılarsa şansınız yüksek demektir.Genelde olumlu olursa evrakları hazırlamanız söyleniyor.

   Sil
 25. Açıkögretimden perakende ile ilgili 2 senelik bir bölüm var onu okuyup magazada basarili olursaniz is manasinda yoneticilige yukselme ihtimaliniz yukseliyor bu bilgilendirmeyi de geceyim bir Migros calisani olarak.

  YanıtlaSil
 26. Migros beni aradı daha önce görüşmemiz oldu mu diye sordu neden sordular bunu herkese mi soruyorlar?

  YanıtlaSil
 27. Peki her form vereni çağırırlar mı yoksa nadiren mi çağırırlar ortalama olarak verilen formların çoğunluğunu çağırırlar mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde her form vereni çağırmıyorlar.Çağırılanlar işe alınmış gibi bir durum oluşuyor.

   Sil
 28. Merhabalar Migros ve bir çok market genelde daha ilk görüşmede evrakları hazırla getir diyor peki ama referans kontrolü yapmadan bunu neden söylüyor benim bildiğim görüşmeden sonra referans kontrolü yapılır yoksa aramıyorlar mı hiç bir şekilde yani biz size döneriz dediklerinde bile

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde size evrak hazırla denmeden önce.Yani siz formu verdiğiniz anda,bir araştırma olabiliyor.Lakin bu durum sürekli olan bir şey değil.Yani araştırdıkları da oluyor,araştrmadıklarıda.

   Sil
 29. migrosa defalarca gittim görüşmeye ama ne yazıkki şu an için olumsuz bir cevap veriyoruz dediler nasıl bir değerlendirme yapıyorlar esas onu merak ediyorum neye göre eleman seçiyorlar migros elemanlarına bakıyorum yani benim onlardan pek bir farkım yok çoğu mağazada elemanlar nerdeyse isteksiz çalışıyor bi türlü anlayamadım migrosun işe alma politikasını!!!!!!!!

  YanıtlaSil
 30. Kolay gelsin admin ben 1 hafta önce migrosa başvuru yaptım formu doldurduktan sonra hemen görüşmeye aldılar formu doldurduktan sonra 3 sonra aradım şuan değerlendirme asamasindasn dediler size mail ile cevap gelecek dediler halen haber gelmedi olumsuz mu oldu acaba yardımcı olabilirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde olumlu olduğu zaman size dönmeleri veya sizi işe almaları 3-25 günlük bir süreyi bulabiliyor.Yani henüz erken biraz daha beklemenizde yarar var.

   Sil
 31. Migros mağazasına işkur üzerinden girilirse maaşı sadece işkurmu veriyor

  YanıtlaSil
 32. Migrosta işe girip herhangi bir nedenle ayrıldıktan sonra ilerleyen senelerde tekrar migros giriş yapılabiliyor mu yoksa istifa edeni bir daha almıyorlar mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çıkanın tekrar girmesi imkansız değil,lakin oldukça zor.

   Sil
 33. Merhaba kariyerden başvuru yapmıştım cuma günü çağırdılar. Görüşmeden sonra olumlu olumsuz demediler. Tezgahtar olmazsa kasiyer olarak arayabiliriz dedi ama hala ses yok olumsuz demek değil mi bu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,özellikle 2019 yılı itibari ile geri dönüşler ve işe alımlar oldukça yavaş ilerliyor.Sizi işe başlamanız için aramaları 30 günü bile bulabilir.Bir süre daha beklemelisiniz.

   Sil
 34. Merhabalar genel merkezde iş görüşmesinden sonra alınanlara hemen evrak listesi veriyorlar galiba. Bana ararız dediler yani olumsuz değil mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olumsuz değil tabiki,bazı durumlarda bir veya iki hafta sonra evrak hazırlamanız isteniyor.Yani personel bölüm ve ihtiyacına göre bir durum bu.

   Sil
 35. 5 yiik reyon sefiyim migrosa basvurdum alindigim takdirde maasim ne kadar olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal reyon personeli maaşından başlarsınız,konu hakkında geniş bilgi ilk yazımızda var.

   Sil
  2. baslangic ne kadar? ve ne kadar sürede maas artisi olur .bide linki atabilir misiniz ilgili yaziyi. yardimci olduğunuz icin ayrica tesekkurler

   Sil
 36. tecrubeli reyoncu ne kadar surecte maasinda artis olur ve ne kadar olur ? yan haklariyla birlikte net maasi başlangıç ne kadar oluyor ortalama prim ikramiye payi ws

  YanıtlaSil
 37. ne kadar sürede maaşda artıs olur ve ne kadar artış olur ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şayet 3 yıllık bir personel olursanız elinize şu an itibari ile 2600 TL'ye yakın bir ücret geçer.Bu ücret birim şefi olmanız halinde yüzde 10 daha fazla olacaktır.

   Sil
 38. İş başvurum kabul edildi ama ilk 3 sigortasız dediler yanlış anlamadıysam doğru mu? Birde 3 ay sonra işten çıkartıp başkasını alıyorlar genelde diyorlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3 ay işkur üzerinden istihdam edileceksiniz.Siz çalışmanıze güveniyorsanız çıkartmaları söz konusu olmaz.Çalışkan personel sektör de değerlidir.

   Sil
 39. Meraba şubat ayinda migrosun işkur üzerinden toplu gorusmesi vardi..ve iki hafta icinde olumlu msj geldi.fakat bu zamana kadar aramadilar dönüş yaparlarmi yoksa tekrar basvuru yapmam gerekirmi tesekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Işe almaları bir ayı bulabilir.Siz bir süre daha beklemenizde yarar var.

   Sil
 40. Eşim az önce görüşmeden geldi. Bu senenin sonunda tecili bitiyor ama tekrar yenileme hakkı var. Görüşme iyi geçmiş ama ankaraylada görüşmesi gerekiyormuş askerlik belki sıkıntı olur demişler. Sizce durum ne olur ? Alırlar mı bide depoda online satişda olacak mış oranında maaşları falan aynı mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkcası net bir şey söylemek zor,lakin olumlu olma ihtimali var.Maaş konusu hemen hemen aynıdır.

   Sil
 41. tesekkür ederim ama birayi çoktan gecti 4 ay olucak olumlu msj geleli olabiliyormu bugibi durumlar beklemelimiyim sizce ne yapabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 4 ay gibi uzun bir süre geçtiyse,başka işlere bakmanızı öneririz.

   Sil

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda