10.03.2019

MİGROS 2019 Çalışma Şartları/MaaşlarıÜlkemizde perakende,marketçilik denildiğinde akla gelen ilk marka şüphesiz Migros olur.Hizmette yarım asrı devirmiş firma her yıl hem mağaza bazında,hemde müşteri ve ciro oranında artış ile,sektördeki liderliğini koruyor.2018 yılında yaptığı Uyum/Makro Market satın alması firmanın işlem hacminin ve sermaye bakımından büyüklüğünü bir kez daha ortaya koymaktadır.

Her sene olduğu gibi bu yılda siz değerli okurlarımız için Migros'un çalışma şartlarını detaylıca anlatacağız.Firmanın her ne kadar çalışma şartlarında bir değişiklik olmasa da,maaşlarda kısmi olarak artış sözkonusu.

Migros Çalışma Şartları 2019

Migros,işçi istihdamında her şeyi tamamen yasaların emrettiği şekilde yapar.Günlük çalışma saatleriniz molalar dahil 8,5 saattir.Hafta da bir gün izin ve yılınızı doldurmanız halinde 14+2 gün şeklinde yıllık izin hakkınız olmaktadır.Zaman zaman sizden fazla çalışmanız istenilebilir,bu fazla çalışmalar için denkleştirme yapılabilir veya maaşınıza ek bir ödeme almanız söz konusu olur.

Personel her hafta değişen vardiyalar ile çalıştırılmaktadır.Vardiya çizelgesi şefler tarafından yapılır ve son olarak yöneticiler tarafından kontrol edilmektedir.

Migros Maaşları 2019

Firma gıda perakendecileri içinde en farklı maaş sistemine sahip olan şirkettir.2017 yılında yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile 1-5 yıl arası çalışıyor olanlara %8,5-10 yıl arası çalışıyor olanlara %11,10-20 yıl arası çalışıyor olanlara ise %15  zam yapıldı.Ayrıca bu zamlar ile Asgari ücretin altında kalan maaşlar 2018 yılında Asgari ücret seviyesine çıkarıldı.

Migros'ta Kasiyer,Reyon Personeli,Temizlikçi ve benzer iş kollarında çalışanlar Asgari ücretten yaklaşık %5 daha fazla maaş almaktadır.

Kasap,Şarküteri ve Manav olarak çalışanların maaşları ise Asgari ücretten %20 daha fazladır.Fakat tezgahtarlar zaman içinde hem maaş olarak hemde kıdem olarak yükselebilmektedir.

Maaş ödeme sistemi: Ayın 4'ün de Yol Parası-Maaş 11'in de-Avans ise 26'sin da verilir.Ücretler Garanti bankasına yatar.

Maaşları özetlemek gerekirse 2019 yılı itibari ile:
Kasiyer - 2100-2300 TL
Reyon Personeli - 2150-2350 TL
Kasap - 2400-2900
Şarküteri 2350-2800 TL


Sendikal Haklar

Migros'ta çalışan personel sendikal haklara sahiptir.Haklar nedir diye sorarsanız sıralayalım.

2014 yılına kadar firma yılda 4 sefer maaşınızın yarısını ikramiye olarak verirdi.2014 yılından sonra 4 ayda verilen bu tutar yılın her ayına eşit olarak bölünmüştür.

-Yol Parası (2018 yılı için 225 TL)
-Gıda Çeki (150-200 TL arasında)
-Deterjan Yardımı
-Yıllık İzin Harçlığı (Maaşa göre değişiyor)
-Okul Masrafı Yardımı (Çocuk sayısına göre değişiyor)

Ayrıca firma prim sistemi ile çalışmaktadır.Hem mağaza bazında hem de reyon bazında prim veriliyor.Primlar maaşınızın %25'ine kadar çıkabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse: Maaş + Prim + Sendikal Haklar gibi bir tablo çıkmaktadır karşımıza.

Migros'ta yemek şirkete aittir.Bazı mağazalar küçük olduğundan dolayı yemekhanesi yoktur.Bu mağazalar da ise personele yemek parası verilmektedir.Ayrıca belirtmekte yarar var,şehrin dışında uzak mağazalar sabah ve akşam servis imkanı sağlanmaktadır.

Not: Yönetici maaşları ve şartları farklıdır.Yöneticiler sendikal haklardan faydalanamaz.


6 yorum :

 1. Merhabalar. Ben Migros ve bir çok markete başvuru yaptım ama kimse aramadı bunun nedeni seçim veya kriz olabilir mi? Ya da seçimden sonra ararlar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,Genelde dönmeleri özellikle 2019 yılından itibaren 30 günü bulabiliyor.

   Sil
 2. Merhaba 31 yaşındayım. 8 yıllık parekende mağazacılık geçmişim mevcuttur. Başvuru yapsam öncelik tanırlar mı?

  YanıtlaSil
 3. merhaba ben özlem 4 yıldır migrosta büro personeli olarak yani ürün girdi çıktı stok sayım kasa işlerine v.s bakıyorum. bir kaç ay sonra evlenecem ve evlilik dolaysı ile başka bir ile gidecem. evlendiğim için 4 yıllık tazminatımı alabiliyorum ama işimdende çıkmak istemiyorum. gideceğim ilde çok sayıda migros var nasıl bir yol izlemem gerekiyor benim o ilde migroslardan birisine yollamaları için. yada evlilik ile tazminatımı alsam daha sonra yeniden migrosa iş başvurusu yapsam yeniden alırlarmı beni işe. bunun yaşanmış bildiğiniz örnekleri varmı. teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem hanım durumu burada yazdığınız gibi mağaza müdürünüz veya sendika temsilcinize anlatın.Gideceğiniz şehir de açık varsa yardımcı olurlar.

   Sil

Her Hakkı Saklıdır © 2014-2018 - Şartlar - İletişim - Hakkımızda